Przeszczep większych płuc = większa szansa na przeżycie

pluca(1).jpg

Z badań opublikowanych w Annals of Thoracic Surgery wynika, że transplantacja większych płuc jest związana z wyższym współczynnikiem przeżycia pacjentów po przeszczepie.

Badanie objęło analizę danych z 4,520 obustronnych przeszczepów płuc i 2,477 jednostronnych transplantacji, które zostały wykonane w USA w latach 2005 i 2010.

Naukowcy twierdzą, że rozmiar płuca może być określony na podstawie wysokości i płci pacjenta. Oszacowanie takie daje "przewidywaną całkowitą pojemność płuc" Dodają, że wysocy ludzie mają większe płuca. Tak samo jest w przypadku mężczyzn, którzy w porównaniu do kobiet o tym samym wzroście - mają również większe płuca.

Wielkość płuc, stosowanych u każdego z pacjentów po przeszczepie analizowano za pomocą stosunku przewidywanej pojemności płuc dawcy do przewidywanej pojemności płuc biorcy.
Przykładowo: stosunek równy 1 oznaczałby idealne dopasowanie wielkości płuc biorcy do dawcy, a stosunek 1,3 wskazywałby na to, że przeszczepione płuca są większe niż wynikałoby to z przewidywanej pojemności biorcy.

Wyniki badań wykazały, że pacjenci poddani obustronnej transplantacji płuc, którzy posiadali wyżej wspomniany stosunek równy 1.3, mieli średnio 30% większą szansę na przetrwanie pierwszego roku.

Christian A. Merlo z John Hopkins University School of Medicine mówi: W przeciwieństwie do tego, co myśleliśmy, większe płuca okazują się lepsze. Współczynnik przeżycia po transplantacji płuc, niestety, nie jest tak dobry, jak w przypadku przeszczepu innych narządów tj. wątroba, nerka czy serce.

Zgodnie z Centrum Transplantacji Uniwersytetu Michigan, około 1,500-1,700 ludzi rocznie w USA poddaje się przeszczepowi płuc. Średnia przeżywalność po przeszczepie płuc obliczona na podstawie danych 5 lat wynosi 50-60%. Największym czynnikiem ograniczającym przeszczep płuc jest dobranie wystarczająco odpowiedniego dawcy.

Obecne przepisy mówią o tym, że dzieci poniżej 12 roku życia nie mogą otrzymać płuc od dorosłych dawców, a dorośli nie mogą od dawców dziecięcych.

Naukowcy mówią, że to badanie może usunąć pewne ograniczenia przy przydzielaniu płuc do przeszczepu. W przyszłości może to także pozwolić lekarzom na podejmowanie decyzji na podstawie indywidualnych przypadków i wielkości dostępnych narządów dawców.
Odkrycie wydaje się być tym bardziej istotne po sprawie transplantacji płuc u 10-letniej dziewczynki 10-letni, która spowodowała krajową debatę – jej stan szybko się pogarszał w trakcie czekania na odpowiedniego dawcę płuc.

Shah Ashish, dyrektor chirurgiczny transplantacji płuc w szpitalu Johns Hopkin, mówi:
Badanie to mówi nam, że zamiast patrzeć na rzeczy, takie jak wiek i wysokość (...) Możliwe, że niektóre dzieci mogłyby przyjąć płuca dorosłych, które nie miałyby zbyt dużego rozmiaru, z dobrym wynikiem. I na odwrót.

Badacze oczywiście ostrzegają, że płuca nie mogą być zbyt duże do transplantacji. Jeżeli płuca dawcy byłyby zbyt duże dla biorcy mogłoby to spowodować wiele komplikacji np. z zamknięciem klatki piersiowej, stanowić zbyt duże obciążenie dla serca, tym samym przyczyniając się do obniżenia ciśnienia krwi biorcy, a także przy zbytnim skompresowaniu płuc, mogłoby dojść do ich opadnięcia.

Shah Ashish dodaje, że chociaż przeszczep większych płuc może być bardzo korzystnym rozwiązaniem, to nie znaczy, że mniejsze płuca powinny być odrzucone – przeszczep mniejszych jest lepszy, niż brak przeszczepu.

źródło: www.medcalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania