Przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy - Hashimoto

Tarczyca - choroba tarczycy

Choroba Hashimoto czyli przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy zaliczane jest to chorób autoimmunologicznych, czyli krótko mówiąc takich, w których organizm sam działa na własną szkodę. Podstawą schorzenia jest nieprawidłowe działanie układu immunologicznego. W tym konkretnym przypadku wytwarza on przeciwciała, które prowadzą do zniszczenia własnej tarczycy. Często choroba Hashimoto rozwija się przez wiele lat i nie jest diagnozowana, jednak u dużej liczny pacjentów prowadzi do niedoczynności tarczycy, przez co pojawiają się nieprzyjemne objawy, które skłaniają do wizyty u lekarza. Wiele kobiet wiedząc, że choroba występowała w rodzinie decydują się zbadać w jej kierunku przed planowaną ciążą lub w jej trakcie, gdyż poziom hormonów tarczycy w tym okresie jest bardzo ważny.

W przypadku osób cierpiących na chorobę Hashimoto mówimy o niewydolności układu odpornościowego. Normalnie jego zadaniem jest wytwarzanie przeciwciał, gdy pojawiają się infekcje. Tutaj jednak mamy do czynienia z sytuacją, że organizm samodzielnie wytwarza stan zapalny w swoich tkankach, a następnie produkuje przeciwciała w celu jego zwalczenia. Zapalenie tarczycy jest w tym przypadku przewlekłe, nie powoduje to jednak dolegliwości bólowych. Jednak jego konsekwencją jest stopniowe niszczenie gruczołu tarczycy, co skutkuje niedostateczną produkcją hormonów.

Jako pierwszy przypadki tej choroby opisał w 1912 roku dr Hakaru Hashimoto i właśnie od jego nazwiska nazwana została ta jednostka chorobowa.

Jakie są objawy choroby Hashimoto?

Choroba Hashimoto może przebiegać w bardzo różny sposób. U różnych osób obserwuje się m.in. różny stopień nasilenia objawów. Jednak samo w sobie Hashimoto jest zwykle całkowicie bezobjawowe. Dolegliwości jakie są obserwowane mogą wynikać miejscowo ze zmiany rozmiaru samego gruczołu tarczycy lub ogólnie z niedostatku ilości hormonów w organizmie.

Często na początku choroby obserwuje się powiększenie tarczycy, czyli tzw. wole tarczycowe. Z czasem jednak choroba postępuje, co skutkuje stopniowym zmniejszaniem się gruczołu. W przebiegu często obserwuje się również pojawienie się guzków w obrębie tarczycy. Zwykle nie występują dolegliwości bólowe w okolicy szyi.

W nielicznych przypadkach jako następstwo przewlekłego zapalenia tarczycy Hashomoto diagnozuje się nowotwór tarczycy – chłoniak tarczycy, wraz z którym gruczoł się powiększa.

Jakie objawy sugerują niedoczynność tarczycy?
- Częste, wręcz nieustanne uczucie zimna,
- depresja, obniżenie nastroju,
- senność, nieustanne zmęczenie i brak sił,
- zwiększenie masy ciała bez wyraźnej przyczyny, nie zawsze wiążące się z większą ilością tkanki tłuszczowej,
- spowolniona sprawność intelektualna,
- zaburzenia pamięci,
- spowolnienie czynności serca,
- nadciśnienie tętnicze,
- zaparcia,
- matowe włosy,
- niepłodność,
- zaburzenia miesiączkowania.

Nie u każdego pacjenta przewlekłe zapalenie tarczycy prowadzi do niedoczynności. Często jednak, gdy do niego dochodzi najpierw pojawia się chwilowo nadczynność gruczołu. Rozwój objawów i samej choroby Hashimoto wyróżnia się powolnym tempem. Często zajmuje wiele lat, a objawy pojawiają się stopniowo w miarę niszczenia tarczycy. Jeśli u pacjenta dojdzie do silnej niedoczynności tarczycy, np. nie będzie ona leczona lub zostanie bardzo późno zdiagnozowana, to mogą wystąpić powikłania w postaci niepłodności, chorób serca, a nawet śpiączki.

Przyczyny występowania choroby Hashimoto

Znane są przypadki utajonej niedoczynności tarczycy, w których chorzy dowiadują się o schorzeniu po przeprowadzeniu badań hormonalnych. Obecnie nie znamy jednoznacznych przyczyn występowania choroby Hashomoto. Zdaniem specjalistów istnieje jednak pewna grupa czynników, które predysponują do jej rozwoju, są to: predyspozycje genetyczne, stres, problemy emocjonalne, nieprawidłowy rytm snu, niewłaściwa dieta. Jednak nie określa się ich jako przyczynę bezpośrednią, gdyż nie mają miejsca w każdym przypadku.

Diagnostyka choroby Hashimoto

Choroba Hashimoto to nic innego jak przewlekły stan zapalny gruczołu tarczycy. Ciekawe jest, że nie w każdym przypadku prowadzi ona do rozwinięcia się niedoczynności tego gruczołu. Całkowicie pewne rozpoznanie stawiane jest po wycięciu gruczołu, jednak nie ma konieczności przeprowadzania operacji w celu stwierdzenia choroby. W celach diagnostycznych wykonuje się: badanie miana przeciwciał aTPO (będzie podwyższone), badanie USG (hipoechogeniczny miąższ), badanie TSH (cechy niedoczynności lub nadczynności tarczycy).

Oprócz tego wykonuje się oznaczenie poziomu tyroksyny (T4) oraz trijodotyroniny (T3) – u osób z chorobą Hashimoto często stwierdza się niedoczynność tarczycy, która jest wynikiem ich niedoboru. Mogą pojawiać się również spoiste wole.

Czy istnieje profilaktyka dla choroby Hashimoto?

Jest to choroba autoimmunologiczna warunkowana genetycznie, w związku z czym nie mamy wpływu na jej występowanie i rozwój. Specjaliści zaznaczają jednak, że osoby, które wiedzą o swoich rodzinnych predyspozycjach już w młodym wieku powinny regularnie przeprowadzać badania poziomu hormonów tarczycy, aby w miarę możliwości rozpoznanie było jak najwcześniej postawione. Zaleca się również informowanie lekarzy o swoich genetycznych predyspozycjach, co może pozwolić na skuteczne uniknięcie podawania leków, które mogłyby mieć wpływ na rozwój choroby.

Leczenie choroby Hashimoto

Gdy choroba zostanie rozpoznana, musimy nastawić się na przewlekłe leczenie do końca życia. W terapii stosuje się lewotyroksynę. Nie może ona doprowadzić do całkowitego wyleczenia, jednak pomaga złagodzić lub nawet usunąć objawy, co przyczynia się do wyraźnej poprawy komfortu i jakości życia osoby chorej. Jako że nie znamy przyczyn samej choroby, to możemy leczyć jedynie wywołane przez nią: nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Jeśli u pacjenta nie pojawia się niedoczynność, to nie ma konieczności, aby przyjmował jakiekolwiek leki, niezbędna staje się jedynie obserwacja i regularne badania.

Lekarze zaznaczają, że skuteczne leczenie zapalenia tarczycy wymaga również redukcji stresu, stosowania odpowiedniej diety, aktywności fizycznej, wypoczynku, rezygnacji z używek, oraz dbanie o inne aspekty, które wpływają na kondycje, zdrowie i dobre samopoczucie.

Artykuł własny

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania