Pies wykrywający raka tarczycy z dokładnością prawie 90%

pies-sennik-sen-tlumaczenie-interpretacja-snu-pies.jpg

Mówi się, że pies jest "najlepszym przyjacielem człowieka" - teraz nowe badanie nadaje większej mocy temu określeniu, ponieważ ujawnia, że pies ratowniczy o imieniu Frankie był w stanie wykryć obecność raka tarczycy w próbkach moczu człowieka z dokładnością prawie 90%.

Według zespołu badawczego z Uniwersytetu Nauk Medycznych Arkansans (University of Arkansas for Medical Sciences, UAMS) w Little Rock, pies o imieniu Frankie - samiec, mieszaniec owczarka niemieckiego - to pierwszy pies, który został przeszkolony do odróżniania łagodnej choroby tarczycy i raka tarczycy poprzez wąchanie próbek zawierających mocz człowieka.

Nowotwory tarczycy są grupą nowotworów wywodzących się z komórek gruczołu tarczowego. Rak tarczycy jest nowotworem rzadkim, jednak przewiduje się, że około 62.450 nowych przypadków raka tarczycy zostanie zdiagnozowanych w tym roku, oraz około 1.950 Amerykanów umrze z powodu tej choroby.

W przeciwieństwie do większości innych nowotworów, rak tarczycy jest bardziej powszechny wśród młodych osób dorosłych, gdzie prawie 2 na 3 zdiagnozowane przypadki dotyczą osób powyżej 55 roku życia.

Jedną z technik diagnostycznych stosowanych do wykrywania raka tarczycy jest biopsja aspiracyjna cienkoigłowa, która wiąże się z wprowadzeniem cienkiej igły do tarczycy chorego w celu uzyskania próbki tkanki.

Dr Donald Bodenner, dyrektor onkologii endokrynologicznej na UAMS podkreśla jednak, że psia metoda wykrywania raka tarczycy jest tak samo skuteczna jak obecnie metody służące do wykrywania tego rodzaju raka oraz mogłaby być nieinwazyjną i tańsza alternatywą dla biopsji cienkoigłowej.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania