Rak tarczycy - wszystko co trzeba o nim wiedzieć

Tarczyca - choroba tarczycy

Nowotwory złośliwe stanowią druga pod względem częstotliwości przyczynę zgonów na świecie. Jednak raka kojarzymy jedynie z wybranymi narządami i nie zdajemy sobie zupełnie sprawy, że może się on pojawić właściwie w każdej części naszego ciała, siejąc równie duże spustoszenie. Zagrożona jest również tarczyca. Nowotwory w obrębie tarczycy występują obecnie stosunkowo rzadko, jednak ilość zachorowań ciągle rośnie. Rozpoznanie choroby we wczesnym stadium jest możliwe, jednak konieczne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych,w tym wypadku z krwi TSH oraz USG tarczycy. Skąd się bierze rak tarczycy, jakie są jego objawy i jak wygląda leczenie?

Etiologia raka tarczycy

Rak tarczycy jest nowotworem złośliwym. Wywodzi się on zwykle z komórek pęcherzykowych tarczycy. Nieco rzadziej dochodzi do wystąpienia raka rdzeniastego, który powstaje z komórek C, czyli okołopęcherzykowych. Specjaliści wskazują, że u pacjentów mogą pojawiać się różne odmiany raka tarczycy. Najpowszechniejszą odmianą jest rak brodawkowaty, z kolei rzadziej pojawia się odmiana pęcherzykowa. Najczęściej w przypadku raka tarczycy rokowania na przyszłość są optymistyczne.

Postaci złośliwych nowotworów tarczycy:
- brodawkowaty,
- pęcherzykowy,
- rdzeniasty,
- anaplastyczny.

Nowotwory tarczycy innego pochodzenia:
- mięsak tarczycy,
- chłoniak tarczycy.

Dlaczego dochodzi do występowania nowotworów tarczycy – przyczyny

Raka tarczycy można określić jako przypadłość bardzo rzadką. Częstotliwość jego występowania to około 1% wszystkich diagnozowanych nowotworów złośliwych. Najczęściej chorują osoby po 40 roku życia.

Znany jest szereg czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór tarczycy. Pośród nich wyróżniamy:
narażenie na promieniowanie – prowadzenie radioterapii szyi w okresie dzieciństwa,
czynniki dziedziczne, genetyczne – wcześniejsze pojawienie się nowotworu tarczycy w rodzinie,
niski poziom jodu w środowisku,
płeć żeńska – u kobiet ten rodzaj nowotworu występuje częściej niżeli u mężczyzn.

Jak objawia się rak tarczycy?

Pośród najbardziej wyróżniających dla raka tarczycy objawów znajdują się przede wszystkim powiększone węzły chłonne i występowanie podskórnych guzków w obrębie szyi. Lekarze zaznaczają jednak, że przeważająca ilość guzków, które mogą być wyczuwalne w czasie badania nie stanowi objawu choroby nowotworowej i nie ma konieczności prowadzenia ich leczenia. Pośród zdecydowanie rzadszych objawów wyróżniamy:
- chrypka,
- ból gardła,
- biegunki,
- trudności w przełykaniu.

W przypadkach, gdy dochodzi do wczesnego rozpoznania zmian nowotworowych w obrębie tarczycy, koniecznością jest przeprowadzenie biopsji, która pozwoli na potwierdzenie czy zmiana ma charakter łagodny czy złośliwy.

Jak wygląda leczenie raka tarczycy?

Leczenie raka tarczycy, podobnie jak w przypadku innych nowotworów dzieli się na kilka różnych sposobów. Ich odpowiednie dobranie uzależnione jest od konkretnego przypadku i dobierane indywidualnie.

Leczenie chirurgiczne

Chirurgia stanowi zwykle podstawową metodę w leczeniu nowotworów w obrębie tarczycy. Większość specjalistów decyduje się na jej całkowite usunięcie, razem z węzłami chłonnymi na szyi. W niektórych przypadkach znajduje zastosowanie również metoda częściowego usunięcia tarczycy, które opiera się na wycięciu tylko jednego z jej płatów. Pacjenci powinni jednak wiedzieć, że operacja w obrębie tarczycy, jej usunięcie, może skutkować pojawieniem się licznych powikłań zdrowotnych, które mogą okazać się dokuczliwe. Wymienia się wśród nich: niedoczynność przytarczyc, tężyczka i uszkodzenie nerwu krtaniowego, hipokalcemia.

Leczenie z wykorzystaniem jodu promieniotwórczego

W przypadku, gdy zdiagnozowany zostanie rak brodawkowaty lub pęcherzykowy, to w wielu przypadkach zaleca się przeprowadzenie dodatkowej kuracji z zastosowaniem jodu promieniotwórczego. Jego przeprowadzenie ma zwykle miejsce po upływie około 3 miesięcy od leczenia chirurgicznego. Jest to metoda stosowana u polskich pacjentów onkologicznych bezpłatnie. Mimo swoich dobrych właściwości dla tarczycy i w leczeniu raka, to możliwe jest pojawienie się znaczących powikłań w jej konsekwencji. Wymienia się tu m.in. zapalenie ślinianek, zapalenie tarczycy, nudności, wymioty. Leczenia jodem promieniotwórczym nie wolno przeprowadzać u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Zastosowanie leczenia farmakologicznego

Leczenie farmakologiczne jest tu niejako konsekwencją leczenia chirurgicznego. W konsekwencji usunięcia tarczycy lub jej części w organizmie będzie dochodzić do niedoborów hormonów. W związku z tym podaje się lewotyroksynę. O wysokości dawki decyduje lekarz o specjalności endokrynolog-onkolog. W wielu przypadkach zalecana dawna nieco przewyższa poziom pojawiającego się niedoboru, takie działanie jest zamierzone, gdyż dochodzi wówczas do zahamowania THS, co sprawia, że nie dochodzi do pojawiania się przerzutów.

Chemioterapia i teleradioterapia

Chemioterapia przy raku tarczycy stanowi metodę z wyboru, która nie znajduje zastosowania u wszystkich chorych z tą przypadłością. Ostateczną decyzję o możliwości lub konieczności jej zastosowania podejmuje onkolog. Teleradioterapia wykorzystywana jest sporadycznie. Wskazana jest m.in. u chorych na raka anaplastycznego tarczycy, oraz po operacji usunięcia raka rdzeniastego.

Niezależnie od rodzaju nowotworu tarczycy, przebieg leczenia powinien zostać ustalony indywidualnie dla konkretnego pacjenta. Każdy przypadek jest inny, tak więc i leczenie powinno być odpowiednio dopasowane. Rak tarczycy występuje stosunkowo rzadko, jednak może być niebezpieczny. Postawienie wczesnej diagnozy w jego przypadku jest niezwykle proste, a to znacząco zwiększa szanse na skuteczne wyleczenie i rokowania stają się dużo bardziej pozytywne. Jeśli więc odczuwamy jakiekolwiek dolegliwości o niewyjaśnionej przyczynie, lub znajdujemy guzki w obrębie szyi, czy węzły chłonne wydają się być powiększone bez powodu – udajmy się do lekarza na badania i sprawdźmy, jaka jest przyczyna tych dolegliwości. Wczesna diagnoza to często życie.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania