Rentgen zęba - na czym polega to badanie i kiedy trzeba je wykonać?

RTG zęba - zdjęcie partnera

Rentgen zęba, czyli badanie RTG, to jedno z najpopularniejszych badań diagnostycznych we współczesnej stomatologii. Polega ono na prześwietleniu zębów oraz okalających je tkanek w celu właściwego zaplanowania leczenia, oceny jego efektów oraz zdiagnozowania przyczyny dolegliwości bólowych lub innych problemów. Rentgen zęba jest badaniem całkowicie bezpiecznym, o ile przeprowadza się je za pomocą nowoczesnego i sprawdzonego sprzętu.

Rentgen zęba Kraków – rodzaje zdjęć RTG

Wyróżnić możemy trzy najważniejsze rodzaje zdjęć RTG zębów. Nalezą do nich zdjęcia:

  • punktowe – obejmują one maksymalnie 4 zęby oraz są bardzo dokładne, najczęściej wykonuje się je przed przeprowadzeniem leczenia kanałowego, w przypadku próchnicy i stanów zapalnych, do dokładniej oceny wykonanych wypełnień oraz przed wstawionych implantów;
  • pantomograficzne – inaczej nazywane także zdjęciami panoramicznymi, ich najważniejszą zaletą jest możliwość uzyskania pełnego obrazu wszystkich zębów, co pozwala na ocenę ich stanu oraz położenia względem siebie, zdjęcie panoramiczne pozwala także na zlokalizowanie zębów zatrzymanych oraz na dokładne planowanie leczenia;
  • cefalometryczne – za pomocą tych zdjęć RTG można uzyskać obraz kości, tkanek miękkich oraz zatok przynosowych, są one najczęściej stosowane w ortodoncji, gdyż pozwalają na dokładne zaplanowanie leczenia wad zgryzu.

Wskazania do wykonania rentgena zęba – kiedy wykonać badanie?

Każdy pacjent powinien wiedzieć, że podstawą efektywnego oraz skutecznego leczenia stomatologicznego jest najlepsza i najdokładniejsza diagnostyka. To właśnie jej m. in. służy wykonywanie RTG zębów.

Decyzję o wykonaniu prześwietlenia podejmuje dentysta w czasie wizyty. Dzięki prawidłowo wykonanemu zdjęciu RTG lekarz ma możliwość oceny stanu wszystkich niewidocznych gołym okiem struktur anatomicznych oraz może lepiej zaplanować przebieg leczenia. Rentgen zęba pozwala także dentyście znaleźć przyczynę dolegliwości bólowych oraz na bieżąco monitorować cały proces leczenia.

Badanie RTG zębów jest korzystne jednak nie tylko dla samego stomatologa, któremu znacząco ułatwia pracę, ale przede wszystkim dla pacjenta. Jego wykonanie skraca bowiem znacząco cały proces leczenia oraz podwyższa jego skuteczność.

Rentgen zęba Kraków w czołówce nowoczesnej diagnostyki

Jeśli chodzi o rentgen zęba Kraków znajduje się w czołówce polskich miast, które oferują najnowocześniejszą oraz w pełni bezpieczną dla pacjentów diagnostykę stomatologiczną przy użyciu promieniowania X.

Wielu pacjentów niesłusznie obawia się badania RTG zębów z powodu przekonania o szkodliwości promieniowania rentgenowskiego. Rzeczywiście, promieniowanie X nie jest całkowicie obojętne dla naszego organizmu, jednak decydując się na wykonanie diagnostyki za pomocą nowoczesnego sprzętu, badanie to jest całkowicie bezpieczne, a z jego wykonaniem nie wiążą się żadne skutki uboczne.

Rentgen zęba Kraków w INDEXMEDICA przeprowadzany jest przy użyciu nowoczesnego tomografu KODAK CS 9300. Jest to jedyne tego typu urządzanie dostępne w Krakowie. Jego ogromną zaletą jest nie tylko precyzja oraz wysoka dokładność diagnostyczna, ale przede wszystkim zredukowanie o 75-90% dawki promieniowania oraz skrócenie do minimum czasu ekspozycji, co redukuje ryzyko konieczności powtórzenia badania.  

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania