Rozpuszczalne nici opracowane przez polskich naukowców

surgery,  Apple's Eyes Studio / www.freedigitalphotos.net

Nowa technologia i urządzenie do wytwarzania nici chirurgicznych z biozgodnych, nieszkodliwych dla ludzkiego organizmu, stopów magnezu z wapnem została opracowana w Krakowie przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica.

Od pięciu lat pracowano nad stworzeniem technologii wytwarzania cienkich drutów z tych stopów.

Twórcy inż. Piotr Kustra i prof. Andrzej Milenin uważają, że wynalazek może być stosowany zarówno do spajania tkanek miękkich jak i do szycia motka po operacji serca. Nici rozpuszczą się w organizmie człowieka po pewnym czasie zależnym od zawartości wapnia w drucie, co spowoduje że nie będzie trzeba przeprowadzać kolejnych zabiegów, aby usunąć je z organizmu.

Obecnie wynalazek jest patentowany. Urządzenie do wytwarzania nici ma zaawansowane wyposażenie informatyczne. Drut wprowadza się do urządzenia, gdy element grzejny nagrzeje ciągadło do ok. 400 stopni Celsjusza. Drut po nagrzaniu w ciągadle uzyskuje odpowiednie właściwości fizyczne- staje się giętki.

Po uzyskaniu patentu naukowcy będą musieli zdobyć certyfikat zaświadczający o tym, że nici nie zaszkodzą ludzkiemu organizmowi

Obecnie chirurdzy stosują rozpuszczalne nici, które są z polimerów. Naukowcy twierdzą że nici chirurgiczne powstałe ze stopów magnezu będą miały większą wytrzymałość i biozgodność.

Źródło: http://tech.money.pl/

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania