Ryzyko raka spada wraz z wyższym poziomem witaminy D

Fish Oil Pills ,  adamr / www.freedigitalphotos.net

Odkąd podczas badań stwierdzono, że ryzyko zachorowania na raka wzrasta wraz ze spadkiem poziomu witaminy D, naukowcy sugerują, że poprawa poziomu witaminy D we krwi u ludzi może być ważnym narzędziem służącym do zapobiegania nowotworom.

W czasopiśmie PLOS One naukowcy z University of California, San Diego (UCSD) School of Medicine relacjonują w jaki sposób analizowali związek pomiędzy poziomem witaminy D we krwi oraz rakiem, w celu sprecyzowania jaki poziom witaminy D we krwi skutecznie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka.

Badaniem objęto wszystkie inwazyjne nowotwory z wyjątkiem raka skóry.

Jeden z autorów, Cedric Garland twierdzi, że przeprowadzone przez jego zespół badanie jest pierwszym, które wprowadza liczby w związek istniejący pomiędzy poziomem witaminy D, a rakiem.

Witamina D, która jest wytwarzana przez organizm w wyniku ekspozycji na słońce, pomaga kontrolować poziom wapnia i fosforanów. Prof Garland i jego brat Frank, po raz pierwszy połączyli niski poziom witaminy D z rakiem w 1980 roku. Stwierdzili wtedy, że ludzie, którzy żyli na wyższych szerokościach geograficznych, a więc mieli mniejszy dostęp do światła słonecznego posiadali niższy poziom witaminy D i byli bardziej narażeni na rozwój raka jelita grubego.

Od tego czasu, dalsze badania prowadzone przez braci Garland i innych naukowców, potwierdziły istnienie zależności pomiędzy niskim poziomem witaminy D i innymi nowotworami, w tym rakiem sutka, płuca i pęcherza.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania