Techniki badania dna oka

Badanie dna oka - zdjęcie partnera

Badanie dna oka powinno stać się rutynowym badaniem podczas wizyty u okulisty. Dotyczy to zwłaszcza osób po 40 roku życia, czy też z uwarunkowaniami chorób takich jak cukrzyca, miażdżyca, jaskra, czy nowotwory oka. Badania profilaktyczne dają możliwość szybkiej diagnozy, a co za tym idzie wczesnego leczenia. Nowoczesny sprzęt znajdujący się w dobrych gabinetach okulistycznych daje teraz ogromne możliwości. Wyszkolony specjalista ma więc szansę na rozpoznanie choroby we wczesnym stadium i w ten sposób może zapobiec jej rozwojowi.

Oftalmoskopia czyli wziernikowanie dna oka

Badanie dna oka za pomocą oftalmoskopu często nazywa się wziernikowaniem dna oka. Dzieje się tak z prostej przyczyny, specjalista używając oftalmoskopu, oświetla i obserwuje oko. Najprostszy oftalmoskop zbudowany jest  z  wklęsłego zwierciadła z otworem w środku, żarówki oraz rękojeści. Przed przystąpieniem do badania oczy pacjenta zakrapia się kroplami np. z atropiną. Dzięki temu rozszerzają się źrenice i uwidoczniają dno oka. Lekarz obserwuje każde oko osobno. W ten sposób ocenia stan nerwu wzrokowego, plamki żółtej, czy naczyń krwionośnych. Jeśli zauważy poważniejsze zmiany często konieczna jest angiografia fluoresceinowa i wykonanie zdjęć zmian. W tym celu konieczne jest podanie fluorescencyjnego kontrastu do oka i wykonanie fotografii za pomocą fundus kamery. Fundus kamera umożliwia zrobienie serii zdjęć oraz posiada specjalne filtry. Dzięki temu można zaobserwować przepływ barwnika w naczyniach krwionośnych oka. Zdjęcia wykonane fundus kamerą podczas angiografii mogą ukazać wszelkie zmiany wewnątrz oka, m. in. nowotwory, obrzęki, zatory, stany zapalne, czy zakrzepy.

Tomografia Optyczna

Inną techniką badania dna oka jest tomografia optyczna. O ile podczas angiografii do oka wstrzykiwany jest specjalny kontrast, przy badaniu tomografem optycznym nie ma takiej potrzeby. Dzięki temu badanie jest całkowicie bezinwazyjne, nie będzie powodowało zaczerwieniania, czy podrażnienia oczu. Jest ono również całkowicie bezpieczne, a co za tym idzie może być wykonywane wielokrotnie w ciągu życia, u osób w każdym wieku, a także u kobiet w ciąży. Podobnie jak przy oftalmoskopii przez badaniem należy zakropić oczy pacjenta kroplami rozszerzającymi źrenice. Badany musi usiąść przez tomografem i nieruchomo oprzeć głowę na podpórce. W tym czasie specjalista obserwuje na ekranie obraz oka, a także przekrój jego wybranych elementów. W trakcie badania pacjent może zostać poproszony o patrzenie w różnych kierunkach, czy zaprzestanie mrugania powiekami. Badanie tomografem optycznym jest bardzo szczegółowe i daje dokładny, niemal mikroskopijny obraz tkanek oka. Podczas tomografii uwidaczniany jest nerw wzrokowy, siatkówka, czy rogówka. Badanie to daje szerokie możliwości diagnostyczne. Oprócz ogólnej oceny oka, można wykryć zaburzenia związane z cukrzycą, miażdżycą, czy też nowotwory oka.

Ważnym jest by pamiętać o profilaktycznych badaniach. W większości dają ono szansę na szybkie wykrycie nieprawidłowości i zastosowanie odpowiedniego leczenia. W tym momencie gabinety okulistyczne są wyposażone w dobrej jakości, nowoczesny sprzęt. Dzięki temu wyniki badań są bardzo dokładne, szybkie i bezinwazyjne.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania