Zdrowie oczu a Alzheimer

eye blue freerangestock.com

Według badań międzynarodowego zespołu naukowców, skupiających się na związku pomiędzy pogarszaniem się wzroku a rozwojem choroby Alzheimera, zmniejszenie się niektórych warstw komórek siatkówki może sygnalizować obecność choroby.

Naukowcy przedstawili wnioski płynące ze swoich badań w trakcie dorocznego zjazdu Society for Neuroscience, odbywającego się w dniach 9-13 listopada w San Diego w USA.

Naukowcy z Georgetown University Medical Center i Uniwersytetu Hongkongu zaprogramowali genetycznie myszy, tak aby rozwinęła się u nich choroba Alzheimera i przyjrzeli się ich siatkówkom.

Cechami charakterystycznymi dla myszy z chorobą Alzheimera było zmniejszenie warstwy jądrzastej wewnętrznej i warstwy komórek zwojowych siatkówki. Odpowiednio 37% ubytek neuronów w porównaniu z siatkówką zdrowych myszy i 49% ubytek neuronów.

Badacze zauważyli, że tomografia optyczna, za pomocą której badana jest struktura i grubość siatkówki u ludzi, może okazać się dobrą metodą obserwowania postępu choroby Alzheimera.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania