Około 50% ludzi może "widzieć w ciemności"

eye blue freerangestock.com

Jeśli chodzi o widzenie w ciemności, tradycyjnym przekonaniem jest to, że ludzie nie są w stanie tego robić. Jednak nowe badania to zakwestionowały, sugerując, że co najmniej 50% wszystkich ludzi jest w stanie zobaczyć ruch własnej ręki, nawet w środowisku, w którym jest ciemno.

Naukowcy z University of Rochester w Nowym Jorku oraz Vanderbilt University w Tennessee twierdzą, że ich wyniki wskazują, że to, co ludzie zwykle rozumieją, jako wzrok, ma tak wiele wspólnego z mózgiem, jak ma to miejsce z oczami.

Duje Tadin, profesor nauk poznawczych i dotyczących mózgu na Uniwersytecie w Rochester oraz Randolph Blake, profesor psychologii z Vanderbilt University twierdzą, że pierwszy raz odkryli, że byli w stanie zobaczyć ruchy swoich dłoni w ciemności w roku 2005.

Ale w badaniu, opublikowanym w czasopiśmie Psychological Science, naukowcy twierdzą, że wyzwaniem było opracować eksperymenty, które w obiektywny sposób zmierzą postrzeganie, że było subiektywne.

Prof. Blake mówi:"Podczas gdy zjawisko wyglądało prawdziwie dla nas, w jaki sposób możemy określić, czy inni ludzie naprawdę widzą swoją ruchomą rękę, a nie tylko mówią nam, co myślą, że chcemy usłyszeć?"

Przyszedł im z pomocą Kevin Dieter, adiunkt na Vanderbilt University. Pomógł im tworzyć eksperymenty mające na celu, aby uczestnicy precyzyjnie zgłaszali to, co rzeczywiście widzą.

Film Seeing in the Dark (należy kliknąć na tytuł).
Napisy w języku angielskim i hiszpańskim. Napisy można przetłumaczyć wykorzystując opcję "Przetłumacz napisy"

Źródło: medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania