Trójglicerydy - co powinieneś o nich wiedzieć?

Cholesterol - zdjęcie partnera

Wiele mówi się o tym, jak poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia jest zbyt wysoki poziom cholesterolu. Obawiamy się, że odkładając się w ścianach tętnic, doprowadzi do powstania skrzepów, a w konsekwencji do zawału lub udaru. Tymczasem, niebezpieczny może być dla nas również zbyt wysoki poziom trójglicerydów. Czym są i co warto na ich temat wiedzieć?

Trójglicerydy – czym są?

Trójglicerydy, tak jak cholesterol są rodzajem lipidu i podobnie jak on, są zarówno pożyteczne, jak i niebezpieczne. W przeciwieństwie do cholesterolu nie służą jednak do budowy komórek i wytwarzania hormonów – są niezbędnym dla naszego organizmu źródłem energii. Jeśli dostarczamy do organizmu większą ilość kalorii niż nasz organizm jest w stanie wykorzystać, zamieniane są one na trójglicerydy, które odkładają się w komórkach tłuszczowych. W granicach normy, a więc do 150 mg/dl glicerydy są naturalnym zapasem ciała zdrowego człowieka na czas głodu. Alarmująca jest sytuacja, gdy poziom trójglicerydów wzrasta do granic 150-199 mg/dl. Jeśli wynik przekracza 200 mg/dl konieczne jest leczenie, gdy sięga powyżej 500 mg/dl, wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Mówimy wówczas o jawnej hipertrójglicerydemii. Więcej o normach dla cholesterolu i trójglicerydów przeczytacie na stronie https://dietadlaserca.pl/artykuly/wszystkie/normy-cholesterolu-hdl-ldl-i-trojglicerydow/.

Zbyt wysoki poziom trójglicerydów – czym grozi?

Jeśli regularnie, przez dłuższy czas dostarczamy do organizmu więcej kalorii niż wydatkujemy, poziom glicerydów rośnie, prowadząc do poważnych skutków zdrowotnych. Sprawia, że nasza krew płynie wolniej, jest gęsta i negatywnie wpływa na małe naczynia krwionośne. W konsekwencji może doprowadzić do chorób układu krążenia, zawału serca i udaru. Co istotne, ryzyko ich wystąpienia jest większe w przypadku zbyt wysokiego poziomu trójglicerydów niż w przypadku zbyt wysokiego poziomu wysokiego cholesterolu. Często jednak idą one ze sobą w parze stanowiąc poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Zbyt wysoki poziom trójglicerydów oznacza również ryzyko wystąpienia zapalenia trzustki.

Podwyższonego poziomu trójglicerydów w organizmie nigdy nie należy lekceważyć. Dzięki odpowiednio wcześnie podjętemu leczeniu, zmianom stylu życia i diety, pacjent jest w stanie skutecznie mu przeciwdziałać i cieszyć się życiem oraz zdrowiem.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania