Tysiące dzieci uratowane przez nowy lek

Przed kilkoma dniami Arjen Dondrop nagrodzony został owacją na stojąco przez uczestników corocznego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny i Higieny Tropikalnej, a okazja do tego niezwykłego zachowania zgromadzonych była prezentacja, w czasie której Dondrop zaprezentował nowe lekarstwo na powszechnie znaną i niebezpieczną chorobę jaka jest malaria.

Porównując do tradycyjnej chininy, nowy lek o nazwie artesunat zmniejsza u afrykańskich dzieci ryzyko śmierci na tę ciężka chorobę aż o 23%, co oznacza iż jest on w stanie uratować dziesiątki żyć, a nawet setki tysięcy młodych ludzi co roku. Wyniki testów Dondropa omówione zostały na lamach pisma The Lancet, a dr Melba Gomes z WHO stwierdziła, iż obecne i wcześniejsze wykazują że nowy lek może szybko zastąpić tradycyjną chininę. Doświadczenia na lekiem rozpoczęły się 5 lat temu, gdy Dondrop i Nicolas White, obydwoje z Oksfordzkiego Uniwersytetu, pracując w Bangkoku, przeprowadzili w 4 krajach Azji serię testów, dzięki którym dowidzieli się, iż w porównaniu z chininą opracowany przez nich lek jest skuteczniejszy w zwalczaniu śmiertelności o 35%. Badania z Azji nie dawały mimo to odpowiedzi na pytanie, czy równie dobre wyniki uzyskane zostaną w Afryce, gdzie mieszkańcy tego kontynentu mają inne genomy od Azjatów i są bardziej podatni na zachorowanie na malarię. Dodatkowo w Azji przebadanych zostało tylko 202 dzieci a 1400 pozostałych badanych osób było osobami dorosłymi.

Dondrop i White rozpoczęli więc badania w 9 afrykańskich krajach i objęte nimi zostało 5425 osób powyżej 15 roku życia chorujących na ciężka postać malarii. Część dzieci którym podawana była chinina zmarło – było to 10,9%l a w grupie która otrzymywała mowy lek odsetek umieralności wynosił 8,5%, co stanowi Az 22,5% różnicę i daje powody do zadowolenia. Nowy lek – Aretesunat w przeciwieństwie do chininy zabija również bardzo małe zarodźce malarii. Ponadto jest łatwiejszy w aplikowani u w sytuacjach kiedy lek musi być podawany bardzo powoli i ostrożnie. Minusem jest to iż jest nieco dorszy od chininy, ale na jego cenę końcową ma mieć wpływ koszt aplikacji. Zespół naukowy przygotował również analizę kosztów stosowania artesunatu z którego wynika iż za jego pomocą koszt 1 uratowanego życia wynosi tylko 123 dolary.
Źródło: medigo.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania

Wybrane opinie i komentarze