USG bioderek u dzieci - jakie ma znaczenie?

Dziecko u ortopedy - zdjęcie partnera

W zapewnieniu pociechom prawidłowego rozwoju. Pozwala na szybkie wykrycie ewentualnych wad i wdrożenie korygujących je działań. Co można wykryć dzięki USG? Jak wygląda badanie?

Kiedy należy wykonać USG bioderek?

USG jest zalecane wszystkim dzieciom, ponieważ skutecznie wykrywa dysplazję stawu biodrowego lub pozwala ją wykluczyć. Na USG bioderek w Poznaniu należy przyjść z maluszkiem trzy razy. W 6 tygodniu życia badanie powinno zostać wykonane po raz pierwszy. Kolejna wizyta powinna się odbyć do 3 miesiąca życia dziecka. Ostatnie USG jest przeprowadzane, gdy pociecha umie już samodzielnie chodzić. Jeżeli na wcześniejszym etapie badań wykryto nieprawidłowości, o częstotliwości kolejnych wizyt i postępowaniu informuje lekarz. Badanie jest zupełnie nieinwazyjne oraz bezbolesne.

 

Dysplazja stawu biodrowego – co to jest?

Dysplazja stawu biodrowego może pojawić się na różnych etapach życia dziecka. Już w czasie ciąży mogą wystąpić nieprawidłowości. Poród również jest momentem, gdy istnieje ryzyko uszkodzenia stawu biodrowego dziecka. Wada może jednak rozwinąć się później i zostać wykryta kilka miesięcy po urodzeniu. Gdy biodro jest zdrowe, wówczas głowa kości udowej jest umiejscowiona w panewce. Jeżeli ma miejsce dysplazja, wtedy głowa kości udowej porusza się do przodu i do tyłu, a nawet wypada z panewki. Aby zadbać o zdrowie dziecka, konieczne jest jej umieszczenie z powrotem w kieszeni. W skrajnych przypadkach wprowadzenie głowy kości udowej do panewki okazuje się jednak niemożliwe. Warto wykonać USG bioderek niemowląt w Poznaniu, zgodnie z harmonogramem przedstawionym w pierwszym akapicie, ponieważ ryzyko dysplazji wiąże się m.in. ze zbyt małą ilością miejsca w macicy, co zdarza się w przypadku małowodzia. Zagrożenie stanowi również niewłaściwie ułożenie dziecka w macicy, czyli tzw. położenie miednicowe. Jeżeli w rodzinie występował wcześniej problem, prawdopodobieństwo wystąpienia wady wzrasta. Lekarz powinien zlecić badanie USG, gdy podczas badania fizykalnego odkryje, że dziecko ma problem z poruszaniem udami na zewnętrz lub wygląd jego nóżek wzbudza niepokój. Może się zdarzyć, że będzie miało jedną nóżkę dłuższą a drugą krótszą.

 

W jaki sposób USG u niemowląt jest wykonywane? 

Wszystko, co trzeba wiedzieć na temat USG bioderek u dzieci można znaleźć na stronie www.neomedica.pl. Do badania dziecka nie trzeba przygotowywać w specjalny sposób. Najczęściej opiekunowie mogą towarzyszyć maluszkowi podczas USG. Po wejściu do gabinetu należy zdjąć dziecku częściowo ubranko i pieluchę. Maluszka trzeba położyć na plecach lub na boku – zgodnie z życzeniem lekarza wykonującego badanie. Na skórze dziecka w okolicach biodra zostaje rozprowadzony żel, który wzmacnia przekaz fal dźwiękowych. Następnie do bioderka przykładana jest głowica urządzenia. Fale dźwiękowe odbijają się od ciała maleństwa, co skutkuje przekazaniem obrazu do komputera i analizą przesłanych danych. Badanie nie trwa dłużej niż 20 minut.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania