In vitro a jego skuteczność

Ciąża

Metoda in vitro wciąż nie jest zbyt popularna w Polsce, przez co mnożą się wątpliwości: kiedy się ją stosuje? Dla kogo jest przeznaczona? Czy zawsze się udaje zajść w ciążę? Warto wiedzieć, od czego zależy sukces tego sposobu leczenia niepłodności.

Czym jest in vitro?

Zapłodnienie in vitro niejednokrotnie okazuje się dla niepłodnych par ostatnią szansą na poczęcie dziecka. W początkowej fazie kobieta poddawana jest leczeniu farmakologicznemu, które pomaga w stymulacji hormonalnej jajników. Pozwala to na jednoczesny rozwój wielu pęcherzyków Graafa, co prowadzi do powstawania większej ilości komórek jajowych w ciągu jednego cyklu miesiączkowego.

Kolejnym etapem jest pobranie jajeczek i plemników. Pobrany materiał genetyczny od obojga partnerów jest dokładnie selekcjonowany. Najlepsze gatunkowo komórki jajowe i plemniki są łączone w warunkach laboratoryjnych. Gdy się to udaje – zapłodnione komórki wprowadzane są do macicy kobiety. Dalej ciąża przebiega już w sposób zupełnie naturalny.

Od czego zależy skuteczność in vitro?

Przed rozpoczęciem terapii lekarze przeprowadzają serię badań i wywiadów z niepłodną parą i już wtedy są w stanie określić jakie są szanse na powodzenie leczenia. Pierwsze badania mają na celu postawienie diagnozy, dlaczego para nie potrafi naturalnie począć dziecka. Problemy mogą być związane z budową narządów płciowych, ich funkcjonowaniem. U kobiet przeprowadzane jest badanie AMH, hormonu wskazującego na poziom rezerwy jajnikowej. Płodność pań jest zależna od ilości i jakości komórek jajowych. Natomiast mężczyźni poddawani są badaniu, w którym analizowane są podstawowe parametry nasienia.

W największym stopniu powodzenie zapłodnienia pozaustrojowego jest zależne od wieku i stanu zdrowia kobiety. Często jednak wina leży po stronie partnera, a dokładniej jakości jego nasienia. Mała ilość plemników lub ich niska ruchliwość są najczęstszym powodem niepłodności mężczyzn.

Co jeśli się nie uda?

Do in vitro nie należy zniechęcać się po pierwszej próbie. Lekarze zazwyczaj proponują kolejne podejście, zwłaszcza że najczęściej potrzebne są dwie lub trzy próby zapłodnienia. Jest to jednak zależne nie tylko od zamożności pary (niestety in vitro w Polsce nie jest refundowane), ale także od ich stanu psychicznego i fizycznego, zwłaszcza kobiety.

Według danych klinik INVICTA nawet 9 na 10 par leczonych w ich placówkach osiąga swój cel, niezależnie od stosowanych metod. Większość kobiet zachodzi w ciążę w wyniku zastosowanych technik wspomaganego rozrodu, zaś około 40% uzyskuje ciążę w wyniku starań naturalnych wspartych odpowiednim poradnictwem specjalistów, dietą i zmianą trybu życia lub farmakoterapią.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania