W terapii psychoz konieczna jest pomoc rodziny chorego.

depresja1.jpg

Zaangażowanie rodziny w terapię leczenia osób chorych na psychozy m.in. jak schizofrenia czy choroba afektywna dwubiegunowa, jest bardzo ważna w skuteczności terapii – takiego zdania są lekarze i rodziny chorych cierpiących na tego typu schorzenia.

Do tego stwierdzenia lekarze przekonywali w trakcie inauguracji drugiej edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Droga Do Siebie”. W tym roku program jest poświęcony w szczególności chorobie afektywnej dwubiegunowej. W ramach programu 16 organizacji pozarządowych które działają na rzecz osób chorych psychicznie w całym kraju zostaną zorganizowane cykle warsztatów dla rodzin i chorych i ich terapeutów. Należy podkreślić iż rodzice nie odpowiadają za zachorowanie na schizofrenię czy chorobę dwubiegunową nawet jeżeli ich postawy rodzicielskie są niepoprawne. Natomiast zmodyfikowanie postaw rodziców względem dziecka może w znaczącym stopniu przyczynić się do zmniejszenia liczby jej nawrotów i pogłębiania. Choroba dwubiegunowa charakteryzuje się naprzemiennie występującymi okresami skrajnych wahań nastrojów i zachowań maniakalnych i depresji które są poprzedzielane okresami normalnego funkcjonowania. Schorzenie przebiega w bardzo indywidualny sposób lecz często ma wręcz destrukcyjny wpływ na chorą osobę i jego życie. Część chorych przeżywa nasilone epizody manii – wtedy chory ma bardzo podwyższony nastrój wręcz euforyczny oraz odczuwa poczucie nieograniczonych możliwości oraz urojenia wielkościowe. Natomiast u części chorych objawy manii są łagodniejsze i charakteryzują się hipomanią – zwiększoną energią i aktywnością, dobrym samopoczuciem psychicznym jak i fizycznym. W takich okresach choroby często osoby są pozytywnie po prostu nastawione do świata. Choroba ujawnia się z reguły u 20-30-latków i najczęściej jest to choroba psychotyczna która dotyczy 1,5-5% społeczeństwa. Jest ona w około 60% uwarunkowana genetycznie a w 40% formowana przez środowisko do którego zalicza się m.in. silne traumatyczne przeżycia.

Zdaniem specjalistów w terapii chorych na psychozy nawet najlepsze leki nie osiągną takiego efektu leczniczego jak współpraca i wsparcie rodziny. Niestety często rodzina odsuwa się od chorej osoby, wypierając fakt jej choroby, zaczyna się jej wstydzić i nie uczestniczy w terapii. W dużym stopniu jest to spowodowane tym iż osoby psychicznie chore są nadal tratowane jako dużo gorszego rodzaju ludzie w społeczeństwie.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania