Skąd się bierze wzmożony apetyt na słodycze zimą?

Zima - freerangestock.com

Jesienią i zimą możemy odczuwać wzmożony apetyt na słodycze. Ten okres charakteryzuje się również tym, że wielu ludzi doświadcza pogorszenia nastroju lub odczuwa ospałość. Teraz, naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie wykazali, że apetyt na słodkości ma hormonalne uzasadnienie.

Biosynteza melatoniny w szyszynce jest regulowana m.in. przez światło. Stężenie tego hormonu wzrasta w nocy, natomiast podczas dnia jest niskie. Sygnałem dla organizmu, który "podpowiada" nam, że należy przygotować się do snu jest właśnie rosnące stężenie melatoniny, które ok. godz. 2.00 osiąga swój szczyt. Jesienią i zimą dni są krótsze, bardziej pochmurne, z czego wynika niedobór światła i jednocześnie utrzymywanie się wyższego poziomu stężenia melatoniny niż w takich porach roku, jak wiosna i lato. To właśnie niedobór światła powoduje, że odczuwamy zmęczenie i jesteśmy apatyczni.

Z kolei serotonina jest hormonem, którego niski poziom w mózgu powiązano z okresowymi zaburzeniami nastroju. Hormon ten wpływa na wiele aspektów, między innymi uczestniczy w regulacji snu, wpływa na apetyt i nastrój. Remigiusza Filarski z olsztyńskiej jednostki PAN zaznaczył, że istnieje związek między ilością węglowodanów zawartych w diecie a stężeniem serotoniny w mózgu. Spożywanie węglowodanów przyczynia się do zwiększenia poziomu stężenia glukozy we krwi, w odpowiedzi na którą organizm zaczyna produkować insulinę.

Natomiast insulina ułatwia hormonowi zwanemu tryptofanem (prekursorem serotoniny) przejście przez barierę krew-mózg. Jego rosnące stężenie prowadzi do produkcji serotoniny, którą się nazywa także hormonem szczęścia. Efekt niestety utrzymuje się bardzo krótko, trwa ok 1.5 godziny, potem poziom serotoniny spada, a my nadal odczuwamy zmęczenie, często przychodzi nam także ochota na spożycie np. czegoś słodkiego.

Jednak Remigiusza Filarski podkreśla, że trzeba pamiętać o tym, iż nadmiar węglowodanów, który nie możemy spalić, odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej.

Olsztyńscy badacze zalecają odpowiednie zmodyfikowanie diety w celu zachowania dobrej kondycji psychicznej i jednoczesnego utrzymania prawidłowej masy ciała podczas długiej zimy.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania