Wczesna śmiertelność jest związana z samotnością i izolacją społeczną

bezdomny, by Mantas Ruzveltas/www.freedigitalphotos.net

Istnieje wiele czynników zdrowotnych i stylu życia - otyłość, palenie tytoniu, zanieczyszczenia powietrza - które są znane jako czynniki ryzyka wczesnej śmiertelności. Poświęca się im wiele uwagi. Nowe badania natomiast sugerują, że na tej liście powinny znajdować się także kontakty społeczne, bowiem badanie odkrywa, że samotność i izolacja społeczna są czynnikami ryzyka dla osób z wszystkich grup wiekowych.

Psychologowie z Brigham Young Univeristy w Provo po przeprowadzeniu meta-analizy zauważyli, że samotność i społeczna izolacja pozwalają lepiej przewidzieć ryzyko przedwczesnego zgonu w młodszych populacjach w wieku poniżej 65 lat, mimo że starsi ludzie są częściej samotni i ryzyko zgonu jest w ich przypadku większe.

"Efekt tego zjawiska jest porównywalny do otyłości, czyli zjawiska bardzo poważnie traktowanego przez specjalistów zajmujących się zdrowiem publicznym" - twierdzi główny autor badania badania Julianne Holt-Lunstad - "Musimy zacząć traktować nasze stosunki społeczne bardziej poważnie".

Poprzednie badania wykazały, że więzi społeczne mogą mieć pozytywny wpływ na dobre samopoczucie fizyczne, jak i psychologiczne i samopoczucie emocjonalne.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania