Zaćma - przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma - zdjęcie parnera

Zaćma, czyli katarakta to choroba oczu, w przebiegu której następuje zmętnienie soczewki oka, co uniemożliwia prawidłowe formowanie się obrazów na siatkówce. Zaćma dotyka przeważnie osób starszych, przyczyny powstawania tej choroby nie są do końca znane. Schorzenie może powstać również jako konsekwencja urazu oka, stanów zapalnych błony naczyniowej oraz długotrwałego stosowania leków zawierających w swoim składzie kortykosteroidy. W niektórych przypadkach choroba jest wrodzona.

Typy zaćmy

Medycyna wyodrębnia 3 typy zaćmy: zaćma jądrowa, korowa i podtorebkowa tylna. Najczęściej wśród starszych pacjentów występuje typ pierwszy. Zaćma jądrowa powstaje z kilku powodów. Podczas złuszczania się oka, komórki nie mogą wydostać się na zewnątrz i odkładają się w soczewce. Powoduje to jej grubienie i żółknięcie. Dodatkowo z wiekiem do wnętrza oka dostaje się mniejsza ilość substancji odżywczych, co prowadzi do powstania mętnego jądra. Badania wykazują również zależność między nadmiernym spożywaniem alkoholu i przebywanie w dymie tytoniowym a rozwojem choroby. Zaćma jądrowa może być też następstwem zaburzeń ogólnoustrojowych (niedoczynność tarczycy, cukrzyca lub rzadziej jaskra). Zaćma korowa jest rzadziej spotykana. Tworzy się kiedy kora soczewki twardnieje, po kilku latach obejmuje nawet 16% soczewki. Soczewka staje się zbita i twarda, co uniemożliwia prawidłowe widzenie. Najrzadziej spotykaną odmianą jest zaćma podtorebkowa tylna. Występuje najczęściej u osób poniżej 40 roku życia. Powstaje gdy pacjent nadużywa leków zawierających kortykosteroidy. Może być też spowodowana mechanicznymi uszkodzeniami soczewki.

Objawy zaćmy

Odpowiednio wczesne zdiagnozowanie choroby daje duże szanse na skuteczne leczenie zaćmy (http://www.kardiotel.pl/operacja-zacmy). Do niepokojących objawów zaćmy należą:

  • Utrata ostrości widzenia i pogorszenie się jakości widzenia w nocy;
  • Pogorszenie się jakości widzenia w bardzo jasnym świetle;
  • Utrudnione postrzeganie barw;
  • Trudność w rozróżnianiu kolorów;
  • Pogłębienie się wady wzroku (krótkowzroczności)
  • Rozdwojony obraz.

Swoiste objawy zależą od konkretnego typu zaćmy. Zaćma podtorebkowa tylna objawia się pogorszeniem widzenia z bliska i przy jasnym oświetleniu. Przy zaćmie korowej znacznie pogarsza się widzenie w nocy. Zaćma jądrowa daje objawy przy bardzo jasnym oświetleniu. Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej po zauważeniu u siebie oznak choroby zgłosić się do lekarza okulisty w celu zbadania wzroku.

Leczenie zaćmy

Wybór skutecznego leczenia zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. W początkowym jej stadium lekarz zazwyczaj przepisuje specjalne krople do oczu, które mają za zadanie spowolnienie mętnienia soczewki. Jest to rozwiązanie doraźne i nie eliminuje problemu. Jedynym sposobem na całkowite wyleczenie jest zabieg operacyjny. Decyzję o przeprowadzeniu zabiegu podejmuje lekarz po dokładnym przejrzeniu historii choroby pacjenta. Dzięki temu można w znaczącym stopniu wyeliminować ryzyko powikłań zarówno w trakcie, jak i po zabiegu. Obecnie zaćmę usuwa się nawet w początkowych stadiach choroby. Nie trzeba czekać, aż schorzenie rozwinie się i „dojrzeje”.

Sam zabieg jest przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych w ciągu jednego dnia. Trwa on około 30 minut (jedno oko) i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Procedura jest bardzo prosta – chirurg usuwa zmętniałą soczewkę i na jej miejsce wszczepia nową syntetyczną soczewkę wewnątrzgałkową. W zależności od potrzeb pacjenta wszczepia się soczewkę jednoogniskową lub dwuogniskową. Nacięcie powstałe podczas zabiegu jest tak małe, że nie wymaga zakładania szwów.

Po prawidłowo przeprowadzonym zabiegu pacjent może w ciągu tego samego dnia wrócić do domu. Lekarz zleci jeszcze badania kontrolne i stosowanie kropli antybiotykowo – sterydowych. Należy pamiętać również o tym, żeby przez 3 miesiące od zabiegu unikać nadprogramowego wysiłku i silnych wstrząsów.

Obecnie dzięki coraz bardziej zaawansowanej technologii katarakta jest w pełni wyleczalna. Dzięki temu nawet w podeszłym wieku możemy cieszyć się dobrym wzrokiem.

Operacje zaćmy

Operacje zaćmy (katarakty):
http://www.oftex-opole.pl

http://www.oftex-opole.pl/ofe

http://www.oftex-opole.pl/oferta.html

Śmieszy mnie informacja,

Śmieszy mnie informacja, że obecnie zaćma jest usuwana w początkowym jej stadium. Nic bardziej mylnego... Prywatnie być może tak, ale nie na NFZ.
W ubiegłym roku zapisałam się na operację zaćmy w szpitalu, w Bielawie. Termin to 2022 rok jedno oko, 2023 rok drugie.
Do tego czasu to będę ledwie widzieć i nie wyobrażam sobie, jak będzie wyglądała moja praca, jako księgowa.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania