Zaćma jest problemem nie tylko starszych osób

obrazek wyróżniający

Młodym osobom bardzo często wydaje się, że problemy zdrowotne ich nie dotyczą i są problemem jedynie seniorów. Szczególnie odległe wydają im się schorzenia, które głównie dotykają starsze osoby. Jedną z nich jest zaćma, która bardzo często nazywana jest chorobą seniorów. Jakie są przyczyny powstawania zaćmy w młodym wieku? W jaki sposób mogą one pozbyć się katarakty?

Czym jest zaćma?

Zaćma (z łac. cataracta; od łacińskiego odpowiednika została wzięta druga nazwa — katarakta) to jedna z najniebezpieczniejszych wad wzroku. Według statystyk, które opublikowała Światowa Organizacja Zdrowia, to właśnie zaćma jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku na całym świecie. Obecnie choruje na nią około 20 mln ludzi, w tym około 800 tys. Polaków.

Katarakta jest wrodzoną lub degeneracyjną chorobą oczu, która powoduje stopniowe zmętnienie soczewki. To jedna z najważniejszych części gałki ocznej – skupia ona promienie światła, które wpadają do oka, dzięki czemu na siatkówce powstaje ostry, wyraźny obraz. W momencie, w którym soczewka zaczyna mętnieć, obraz wydaje się zamazany, a chory odnosi wrażenie, że patrzy na rzeczy jakby przez mgłę lub brudną szybę.

Objawy choroby

Przebieg zaćmy zależy od indywidualnego przypadku, u niektórych objawy będą rozwijały się przez całe lata, u innych wzrok pogorszy się w krótkim czasie. Również rozwój choroby jest jednostkowy. Dlatego też u części osób katarakta będzie mieściła się w obu oczach, a inni pacjenci będą musieli leczyć jedno oko.

Jednak niezależnie od przebiegu i rozwoju choroby, katarakta ma charakterystyczne symptomy.  Objawami zaćmy są:

 • stale pogarszający się wzrok i częsta zmiana okularów/soczewek;
 • szybko męczące się oczy;
 • problemy z widzeniem po zmroku lub w ciemnościach;
 • kłopoty z rozpoznawaniem kolorów;
 • trudności z oceną odległości.

Przyczyny katarakty w młodym wieku

Zaćma nie bez przyczyny jest nazywana chorobą seniorów. Ponad 60 proc. zachorowań stanowią osoby, które ukończyły 60. rok życia. Nie oznacza to jednak, że schorzenie nie dotyczy młodych osób. Źródłem choroby może być nie tylko naturalny proces starzenia się organizmu, ale mogą ją też wywoływać inne czynniki, m.in.:

 • urazy oka,
 • niedoczynność przytarczyc,
 • występowanie zaćmy w rodzinie,
 • zapalenia twardówki, naczyniówki czy rogówki,
 • cukrzyca.

Ze względu na różne czynniki, które wywołują chorobę, dzielimy ją na kilka rodzajów. W przypadku młodych osób wyróżniamy m.in. zaćmę:

 • polekową – ten rodzaj katarakty może pojawić się u osób, które przyjmują sterydy lub leki na serce;
 • cukrzycową – jak wskazuje sama nazwa, zaćma jest skutkiem zmian metabolicznych, które powstają w wyniku retinopatii cukrzycowej;
 • tężyczkowa — to rodzaj zaćmy, który pojawia się na skutek usunięcia przytarczyc.

 

Operacja zaćmy jedyną skuteczną metodą leczenia

Na obecną chwilę jedyną skuteczną metodą leczenia jest operacja zaćmy. Owszem, na rynku są dostępne środki farmakologiczne, takie jak krople do oczu, jednak nie leczą one choroby, a jedynie hamują jej rozwój.

Konieczność przeprowadzenia zabiegu może przerażać chorych, niezależnie od ich wieku, jednak nie ma się czego bać. Współczesna medycyna umożliwia przeprowadzenie szybkiej i bezpiecznej operacji za pomocą metody fakoemulsyfikacji, która zrewolucjonizowała okulistykę. Jeszcze do niedawna operacja zaćmy była przeprowadzana za pomocą metody zewnątrztorebkowej, która wymagała od chirurga wykonania dość szerokiego cięcia (10-14 mm) w celu usunięcia soczewki. Dziś okulista wykonuje mikrocięcie o wielkości 1,5-3mm! Dzięki niemu może on bez problemu usunąć zmętniałą soczewkę, a w jej miejsce wszczepić sztuczny odpowiednik.

Czy zabieg usunięcia katarakty jest bolesny? 

Zabieg usunięcia zaćmy jest nie tylko bezpieczny, ale też bezbolesny! Przed operacją pacjentowi zakrapia się oczy specjalnymi kroplami znieczulającymi, dzięki czemu nie odczuwa on bólu. Sam zabieg nie trwa długo. Wystarczy jedynie 20 minut, by raz na zawsze pozbyć się katarakty.

Warto też wspomnieć o tym, że operacja zaćmy realizowana jest w ramach chirurgii jednego dnia. Oznacza to, że cały proces przygotowania i odbycia zabiegu trwa zaledwie kilka godzin, a pacjent nie musi zostawać na noc w szpitalu.

Cierpisz na zaćmę? Odwiedź naszą stronę i przekonaj się, że zaćma nie musi być wyrokiem!

http://alfavision-zacma.pl/ 

Napisz opinię

 • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania