Zagrożenia związane z pracą w biurze

pracoholizm, by David Castillo Dominici/www.freedigitalphotos.net

Wiele biur jest przyjemnym miejscem pracy, w dużej mierze są to miejsca spokojne, obfite w kawę i herbatę, rzadko głośne, a najciekawsze rzeczy w tych miejscach od czasu do czasu można dostrzec za oknem. Chociaż pewnie nie wszędzie tak jest.

Co by nie pisać, w każdym razie wydaje się, że jest to całkowicie bezpieczne i zdrowe miejsce pracy. Z całą pewnością nie znajdzie się tu żadnych oczywistych powszechnych zagrożeń podobnych do tych spotykanych na budowie, w fabrykach, czy na produkcji, co więcej wielu pracowników biurowych korzysta z dobrodziejstwa sztywnych dni roboczych, a ich zegary biologiczne nie są rzucone na pastwę pracy zmianowej (np. zmiany na dzień, popołudnie, noc).

Jednak mimo wszystko, w biurach także istnieją niebezpieczeństwa, nawet jeśli nie są one tak jawne jak w innych środowiskach. Jednym z istotnych problemów jest siedzący tryb pracy - siedzenie przez większość dnia przy biurku. Ostatnie badania sugerują bowiem, że czas spędzony na siedzeniu każdego dnia jest związany z większym ryzykiem wystąpienia różnych chorób.

Siedzenie przez długi okres czasu na co dzień jest szkodliwe dla zdrowia. Naukowcy wykazali, że wydłużony czas spędzony w pozycji siedzącej jest związany ze słabym stanem zdrowia niezależnie od ilości wykonywanej aktywności fizycznej.

Mimo, że siedzenie przy biurku jest pozornie prostym zadaniem, to dla wielu ludzi nie jest łatwo podchodzić do tej czynności prawidłowo i utrzymywać odpowiednią pozycję. Pracownicy biurowi często skarżą się na bóle nadgarstków i ból w plecach i szyi, co bardzo często jest wynikiem pozycji ich ciała podczas pracy.

Dlatego nic dziwnego, że ból pleców jest jedną z najczęstszych przyczyn nieobecności pracownika w pracy oraz jest drugą najczęstszą drugą przyczyną wizyty u lekarza.

Ból pleców natomiast może być spowodowany złą postawą, otyłością i stresem psychologicznym wśród innych czynników, z których każdy może łatwo wchodzić w grę w środowisku biurowym.

Dobra postawa przy biurku to pierwszy krok, jaki należy podjąć w zakresie ochrony zdrowia podczas pracy w biurze.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania