Wpływ mikroflory jelitowej na powstawanie otyłości

Brzuch - zdjęcie partnera

Nasza mikroflora jelitowa, czyli znajdujące się tam bakterie mają wpływ na cały nasz organizm. Jak się okazuje oddziałują również na wagę. Powinniśmy więc dbać, aby była prawidłowa, gdyż może odpowiadać za rozwój otyłości. Dzięki uzyskaniu konkretnych informacji zyskujemy możliwość uniknięcia nieprzyjemnych problemów.

Bakterie jelitowe wpływają na rozwój nadwagi oraz otyłości, jednak musimy pamiętać, że w ograniczonym zakresie i jest to tylko jeden z dodatkowych czynników. Głowna przyczyną rozwoju tych dolegliwości jest przyjmowanie zdecydowanie zbyt dużej ilości jedzenia w stosunku do zapotrzebowania energetycznego naszego organizmu. Poza tym wyróżniamy liczne przyczyny, w postaci chociażby: czynników genetycznych, spożywania przetworzonej i wysokokalorycznej żywności, siedzący tryb życia czy stres. Mimo tak licznych znanych dotąd przyczyn, naukowcy nie ustają nad badaniami nad tą jedną z groźniejszych chorób cywilizacyjnych. Ich badania wskazują, że silnie do rozwoju otyłości i nadwagi może przyczyniać się również występowanie zaburzeń flory bakteryjnej jelit.

W naszym organizmie, a szczególnie właśnie w układzie pokarmowym, już od dnia naszych narodzin żyje wiele mikroorganizmów. Gdy przychodzimy na świat jest ich stosunkowo niewiele, jednak w miarę naszego rozwoju organizm wytwarza swego rodzaju bakteryjny ekosystem, który wedle szacunkowych danych może ważyć nawet 1,5 kilograma. Możemy mówić o jego niezwykle istotnej roli dla naszego organizmu, ponieważ:
- wspiera przyswajanie składników odżywczych,
- wspiera prawidłowe procesy trawienne,
- ma swój udział w rozkładaniu oraz unieszkodliwianiu licznych toksyn oraz składników rakotwórczych,
- stanowi barierę ochronną przez wnikaniem do ustroju szkodliwych, obcych mikroorganizmów,
- komórki nabłonkowe jelit są za jego pośrednictwem zaopatrywane w energię,
- odgrywa istotną rolę w prawidłowym działaniu układów: hormonalnego, odpornościowego oraz nerwowego.

U każdego z nas, u każdego człowieka skład mikroflory bakteryjnej w jelitach jest nieco inny, unikalny. Znajduje się w nim nawet sto razy więcej genów niżeli w materiale genetycznym człowieka. Jelita mogą być więc ogromną bazą wiedzy o naszych ustrojach, jak również wpływać na wiele procesów życiowych.

Co łączy zaburzenia w obrębie mikroflory bakteryjnej i zbyt wysoką masę ciała?

Badania dotyczące uczestnictwa bakterii jelitowych w rozwoju otyłości miały miejsce w roku 2013. Kierował nimi prof. Peter Turnbaugh. Jego zespół w prowadzonych doświadczeniach wykorzystać myszy gnotobiotyczne – wyróżnia je to, że są bardzo szczupłe oraz całkowicie pozbawione flory bakteryjnej. Przeszczepiano im kał ludzi – części takich o prawidłowej masie ciała, a drugiej grupie, takich cierpiących na otyłość. W wynikach ujawniono, że myszy, które otrzymywały przeszczepu od ludzi otyłych w znacznym stopniu czerpały energię z pożywienia i przybierały na wadze. Z kolei u myszy, które otrzymywały przeszczepy od osób o prawidłowej masie ciała – waga nie uległa zmianie.

Interpretacja wyników badań a przyczyny otyłości

Stwierdzono, że osoby otyłe mają w swojej mikroflorze jelitowej zdecydowanie mniej pożytecznych bakterii z rodzaju: Bifidobacterium, Bacteroides, Lactobacillus, jak również gatunku Clostridium leptum. Z kolei znajdują się w niej znaczne ilości bakterii z gatunku Firmicutes i Molicutes (myskoplazmy). Molicutes odpowiedzialne są za zwiększanie wchłaniania cukrów prostych w jelitach, jak również dają możliwość trawienia wielocukrów roślinnych – w ich przypadku osoba zdrowa może mieć ograniczone możliwości związane z trawieniem takich substancji lub całkowicie ich nie trawić. Prowadzi to do znacznego zwiększenia dziennego zapotrzebowania kalorycznego, nawet o 200 kcal. Spożywana w taki sposób dodatkowa energia jest odkładana w organizmie pod postacią właśnie tkanki tłuszczowej, a co ważniejsze wyjątkowo trudno ulega spalaniu. Oznacza to więc, że osoba otyła ze specyficznymi bakteriami w przewodzie pokarmowym może z takiego samego pożywienia uzyskać zdecydowanie więcej kalorii – energii niżeli osoba zdrowa, która takich bakterii nie posiada.

Bakterie w jelitach a poczucie głodu

Okazuje się, że bakterie znajdujące się w jelitach mają również istotny wpływ na pokarmy, po które sięgamy. Niektóre z takich mikroorganizmów potrzebują cukrów prostych oraz tłuszczów, więc o nie zabiegają, a te substancję najsilniej sprzyjają rozwojowi otyłości. Gdy w diecie dostarczamy te składniki, to dochodzi do silnego rozmnażania się tychże bakterii oraz wydzielania dopaminy i serotoniny, dzięki czemu czujemy się lepiej, poprawia nam się nastrój. Można jednoznacznie powiedzieć, że jesteśmy nagradzani przez bakterie, za zjedzenie tego, czego od nas oczekiwały. Warto również wiedzieć, że mają one silny wpływ na uczucie sytości, które zaburzają, przez co dochodzi do pojawiania się niepohamowanego apetytu.

Przewlekły stan zapalny i jego konsekwencje

W naszych organizmach panoszą się więc, często za sprawą błędów żywieniowych szkodliwe baterie, które przyczyniają się do zwiększania ryzyka rozwoju nadwagi i otyłości, ale jednocześnie powodują zniszczenia ochronnej bariery jelitowej, a co za tym idzie pozwalają na przenikanie patogenów do krwiobiegu. Umożliwiają również dostęp groźnej toksynie bakteryjnej – lipopolisacharydowi (LPS), która odpowiada za wystąpienie przewlekłego stanu zapalnego w organizmie. Nasz ustrój interpretuje taką sytuację jako stan stałego zagrożenia naszego zdrowia, co może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, w postaci: chorób serca, chorób nerek czy też nowotworów.

Profilaktyka najlepszą bronią

Jeśli zależy nam na zachowaniu prawidłowej mikroflory jelitowej, to przede wszystkim powinniśmy się skupić na stosowaniu właściwie zbilansowanej i dobranej do naszych potrzeb diety. Zalecane jest również spożywanie na co dzień możliwie jak największej ilości produktów bogatych w prebiotyki (cebula, czosnek, banany, por, produkty pełnoziarniste) oraz błonnik. Unikać w diecie należy cukrów prostych oraz tłuszczów. Probiotyki można stosować w postaci suplementów diety, jednak powinno się to odbywać pod kontrolą lekarza, aby sytuacja nie uległa pogorszeniu – w tych składnikach istotne będzie że zmniejszą one stan zapalny w organizmie, regulują gospodarkę lipidową oraz węglowodanową, a więc również przyczyniają się do redukcji nadprogramowych kilogramów.

Artykuł własny

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania