Zidentyfikowano w końcu mechanizm zarażania wirusem odry.

355.jpg

Prace które niedawno zostały opublikowane sugerują na to iż naukowcy zdołali w końcu określić mechanizm jakim posługuje sie wirus odry aby zarażać droga powietrzną. Zdaniem naukowców dzięki ich odkryciu będzie można opracować nowe leki przeciwko części nowotworów.

Wirus odry jest jednym z najpowszechniejszych wirusów na całym świecie. Na świecie około 10 mln osób zaraża się nim każdego roku i każdego roku doprowadza on do zgonu 120 tysięcy. Głównie chodzi tutaj o jeden z najbardziej zakaźnych patogennych czynników dla człowieka gdyż jedna osoba może przenieść wirusa na 20 nieuodpornionych innych osób, głównie droga powietrzną. Wirus odry jest również wirusem wiążącymi się z ciężkimi komplikacjami chorobowymi i nawet może prowadzić właśnie do zgonu. Dlatego też pewien naukowy zespół postanowił zająć sie problemem wirusa. W trakcie swoich doświadczeń odkryli oni w jaki sposób wirus właśnie rozprzestrzenia się za pomocą drogi powietrznej. Z badań wynika iż wirus w rozprzestrzenianiu się posługuje się pewnym receptorem który jest zlokalizowany w tchawicy. Dokładnie chodzi tutaj o proteinę nazywane nektyną-4 która jest znana z tego iż jest biomarkerem niektórych nowotworów w tym raka piesi, jajnika czy płuc. Wirus odry zdołał opracować stratęgię która jest niezwykle precyzyjna i "elegancka". Wirus rozpoczyna od zarażenia komórek układu immunologicznego na poziomie płuc tak aby mógł się dostać do całego organizmy za ich pomocą, a aby się do nich dostać właśnie wykorzystuje nektynę-4 jako receptor. Proteina jest specyficzna dla tchawicy i stanowi strefę ułatwiającą zarażenie.

Odkrycie tego procesu jest bardzo interesujące i cieszą się nimi szczególnie naukowcy którzy opracowują nowoczesne leki antynowotworowe. Jest to dla niech bardzo pozytywna informacja z tego względu że biomarker jest obecny w około 50% przypadków nowotworów piesi i jajnika jak równiez w 80% raka płuc. Dlatego też przy pomocy zmodyfikowanego niepatogenne szczepu wirusa odry są prowadzone prace nad nowymi lekami które uderzały by prosto w komórki nowotworowe.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania