Zimą ziewamy częściej niż latem.

3_sen-mezczyzna-lozko.jpg

Ziewanie jest nie tylko oznaka senności czy znudzenia np. na zajęciach na uniwersytecie bądź w pracy. Jak sugerują nowe badania nasz mózg może posługiwać się ziewaniem dla schłodzenia sobie. Jak wynika z teorii ziewanie opłaca się gdyż dzięki niemu możemy kontrolować temperaturę naszego mózgu a przez co możnemu "jaśniej" myśleć.

Naukowcy odnotowali iż dodatkowo istnieją sezonowe zmiany w częstotliwości ziewania a ich szacunki pokazują iż częściej ziewamy w trakcie zimy po spędzeniu dłuższego czasu na dworze na chłodnym powietrzu niż latem w trakcie upałów. Ludzie sa w mniejszym stopniu skłonni do ziewania w czasie gdy temperatura otoczenia jest wyższa niż ich własna temperatura ciała gdyż głęboki wdech gorącego powietrza zamiast ochłodzić nasz mózg jeszcze tylko podwyższy jego temperaturę - tak mówi Anderw Gallup, będący naukowcem na wydziale ekologii i biologii ewolucyjnej na uniwersytecie Princeton University w Princeton, w New Jersey.Badanie zostało zawarte na łamach dziennika Protiers in Evolituionary Neuroscience i zostało przeprowadzone w Tucson w USA. Miasto gdzie odbywały się badania znajduje się w stanie Arizona gdzie temperatura otoczenia jest bardzo często wyższa niż temperatura ciała. Naukowcy przeprowadzili porównanie proporcji zaraźliwości ziewania w grupie 80 ochotników. Osoby te przebywały na wolnym powietrzy w "zimowych warunkach" w Tucson czyli w łagodnej temperaturze przy lekkiej wilgotności. Druga natomiast grupa przebywała w warunkach arizońskiego lata czyli w gorącym i suchym powietrzu. Naukowcy poprosili osoby które spacerowały na ulicy o wypełnienie ankiet dotyczących zaraźliwego ziewania, a w ankiecie znajdowało się 20 zdjęć ziewających osób oraz pytania na temat tego jak długo osoby wypełniające ankietę przebywały na dworze, jak długo spali dzień przed badaniem i jak często ziewali w trakcie wypełniania ankiety.

Ludzi ziewają przez 2 czynniki - albo robimy to spontanicznie przez zmęczenie i zestresowanie gdyż w trakcie tych czynności zachodzą w naszym mózgu zmiany aktywności czy to fizycznej czy umysłowej a ciało podąża za wewnętrznym zegarem biologicznym; lub tez ziewamy tzw. zaraźliwie. Słyszenie, oglądanie, czytanie a nawet myślenie o ziewaniu może być źródłem ziewania u nas samych. Dodatkowo ziewanie w trakcie startu samolotu i jego lądowania pozwala na odblokowanie uszu które uległy przytkaniu przez zmianę ciśnienia. Naukowcy są zdania iż w trakcie zimy około 50% uczestników badania donosiła o ziewaniu w trakcie eksperymentu gdzie letni ochotnicy ziewali tylko w 25%. Czynność ta równiez wydaje sie wiązać z ilością jaką spędzi się na wolnym powietrzu, jak również z warunkami klimatycznymi jakie panują w danym momencie. Ziewanie jest czynnością która umożliwia utrzymanie umysłowej sprawności oraz podtrzymuje koncentracje dzięki utrzymaniu optymalnej temperatury mózgu dlatego też ziewanie powinno stanowić komplement niż też zniewagę.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania

Wybrane opinie i komentarze

MALUTA19 Sty, 12:49
MALUTA19 Sty, 12:48
MALUTA19 Sty, 12:47
MALUTA19 Sty, 12:46
MALUTA19 Sty, 12:44
MALUTA19 Sty, 12:44
MALUTA18 Sty, 12:20
MALUTA OSZUST18 Sty, 12:18
MALUTA18 Sty, 12:16
MALUTA17 Sty, 09:06