6 najpopularniejszych przyczyn suchej skóry u dziecka

Dziecko w czapce

Jeśli Twoje dziecko nie jest alergikiem, a mimo to jego skóra stale jest sucha, sprawdż czy nie popełniasz jednego z poniższych błędów. Czasem wystarczy niewielka zmiana w codziennych rytuałach, by pozbyć się tej przykrej, zarówno dla dziecka, jak i dla mamy, dolegliwości.

1. Woda

Chociaż wydaje się, że ma działanie nawilżające, to paradoksalnie sucha skóra u dziecka może być efektem zbyt długiego kontaktu z wodą. Dlatego kąpiel niemowlaka nie powinna trwać dłużej niż pięć minut, a jeśli uda się ten czas skrócić, niewątpliwie będzie to z korzyścią dla maluszka. Jeśli skóra dziecka ma skłonności do przesuszania się można pod koniec kąpieli dodać do wody trochę emolientu.

2. Powietrze

Suche powietrze znacznie przyspiesza proces utraty wilgotności przez delikatną, niedojrzałą skórę maluszka. Dlatego trzeba dbać o to, by powietrze w mieszkaniu nie było przesuszone, a w razie potrzeby kupić nawilżacz. Przyda się on szczególnie w sezonie grzewczym, przy gorących kaloryferach powietrze automatycznie staje się bardziej suche.

3. Przegrzewanie

Bardzo często rodzice z troski o dziecko ubierają je w zbyt dużą warstwę ubrań. Tymczasem tak samo, jak my nie lubimy się pocić i przegrzewać, tak samo nie lubi tego dziecko. Przegrzana skóra bardzo szybko staje się sucha, szorstka i skłonna do podrażnień. Trzeba pamiętać o zasadzie, że w zimne dni zakładamy dzieciom jedną warstwę więcej niż dorosłym, a w ciepłe – odwrotnie.

4. Brak napojów w diecie

Skóra lubi być nawilżana od wewnątrz. Jeśli maluch jest karmiony wyłącznie piersią, nie ma potrzeby dodatkowego dopajania go. Jednak trzeba go przystawiać do piersi na każde żądanie. Starsze dziecko, które je już stałe pokarmy i ma problem z suchą skórą, powinno bardzo często (nawet co godzinę) dostać do picia wodę lub herbatkę dedykowaną dzieciom.

5. Mydło

Chociaż stosowane od lat, trzeba pamiętać, że ma bardzo duże właściwości wysuszające skórę. To one mogą być powodem suchej skóry u dziecka. Zdecydowanie lepiej jest używać do mycia płynów do kąpieli i emolientów nawilżających i pielęgnujących delikatną skórkę malucha.

6. SLS

Pod tym tajemniczym skrótem kryje się Sodium Lauryl Sulfate lub Sodium Laureth Sulfate – substancja wykazująca silne właściwości wysuszające i podrażniające. W bardzo wielu przypadkach to ona jest odpowiedzialna za suchą skórę u dziecka. Dlatego kupując mydła, płyny do kąpieli czy emolienty dla dzieci trzeba koniecznie sprawdzać skład chemiczny tych produktów.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania