Alzheimer a utrata węchu

węch-nos,  Michal Marcol, www.freedigitalphotos.net

Istnieje wiele dowodów na związek pomiędzy hiposmią a demencją u starszych osób. Takie wnioski można wyciągnąć z najnowszych badań przeprowadzonych w USA. Jego wyniki zostały opublikowane na stronie The Laryngoscope.

Doktor Cyrus A. Raji z University of Pittsburgh Medical Center Mercy Hospital w Pensylwanii pracował nad badaniem i komentuje „Zakładamy, na podstawie systematycznych badań, że brak sprawdzonych dowodów na utratę węchu może być wykorzystywany przy przewidywaniu zachorowań na AD(...) To wielka nowość w medycznym świecie. Był to istotny temat w ostatnich latach, a niektóre popularne strony zaczęły nawet promować testy zapachowe na Alzheimera”.

Doktor Susan Bookheimer – profesor na Wydziale Psychiatrii i Nauk Bio-behawioralnych Uniwersytetu Kalifornii w Los Angeles po przeanalizowaniu wyników badań stwierdza, że „niespecyficznym znakiem rozpoznawczym upośledzenia. Może być początkiem Parkinsona, Alzheimera, otępienia czołowo-skroniowego, urazowego uszkodzenia mózgu, itp”. Dodaje też, że wnioski wypływające z bieżącej analizy są słuszne, ale potrzeba jeszcze wiele badań, ponieważ dane jakimi dysponują naukowcy są wciąż niepełne.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania