Nowy test krwi przewiduje wystąpienie Alzheimera

prezent_dziadek.jpg

Naukowcy opracowali nowe badanie krwi, które pozwala przewidzieć z 90% dokładnością czy w przeciągu 3 lat u zdrowej osoby rozwinie się Alzheimer lub zaburzenia funkcji poznawczych. Badacze poinformowali, w jaki sposób zidentyfikowali i zatwierdzili 10 biomarkerów, które stanowią podstawę testu w badaniu, w czasopiśmie Nature Medicine.

Kierujący badaniem, Howard J. Federoff, profesor neurologii na Georgetown University Medical Center w Waszyngtonie, mówi:
"Nasz nowy test krwi daje możliwość zidentyfikowania ludzi z ryzykiem postępującego spadku funkcji poznawczych oraz może zmienić to, jak pacjenci, ich rodziny i lekarze prowadzący leczenie zaplanują, i poradzą sobie z zaburzeniem."

Wskaźniki choroby Alzheimera - stanu, który stopniowo blokuje i zabija komórki mózgu oraz prowadzi do utraty pamięci i spadku sprawności umysłowej - gwałtownie rosną na całym świecie. Choroba dotyka głównie osób starszych, chociaż występują rzadkie formy choroby, które mogą rozpocząć się we wczesnym życiu.

W 2010 roku było 35 mln osób z chorobą Alzheimera na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przewiduje, że ta liczba podwoi się co każde 20 lat, a w roku 2050 wzrośnie do 115 milionów.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania