Serwis EurekAlert poinformował o badaniach przeprowadzonych przez naukowców z McMaster University w Hamilton w Kanadzie, które wskazują, że dzieci kobiet przyjmujących podczas ciąży leki na depresję mogą być w dorosłym życiu bardziej narażone na zaburzenia metaboliczne, w tym otyłość, stłuszczenie wątroby i cukrzycę typu 2.
Badania zostały przeprowadzone na szczurach.
Obecnie 10-15% kobiet będąc w ciąży, zażywa leki przeciwdepresyjne. Nie poznano dobrze wpływu tych leków na zdrowie przyszłego potomstwa. Badania dotyczące wpływu antydepresantów przeważnie dotyczą ryzyka schorzeń psychicznych i toksycznego działania na płód. Mało uwagi poświęcano negatywnemu wpływowi na metabolizm dziecka.
Wyniki badań na szczurach pokazują, że przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych przez samice przed i podczas ciąży mogło wpłynąć na metabolizm ich potomstwa. Potomstwo matek przyjmujących lek znacznie częściej miało objawy łagodnego lub umiarkowanego niealkoholowego stłuszczenia wątroby, które często towarzyszy otyłości oraz koreluje z różnymi zaburzeniami metabolicznymi.
Współautorka pracy, Alison Holloway podkreśla, że te wyniki nie oznaczają, że kobiety nie mogą zażywać leków przeciw depresji w okresie ciąży, a jedynie wskazują, że może to się wiązać z ryzykiem zaburzeń, których wcześniej nie zidentyfikowano.
Źródło: tech.money.pl
Napisz opinię