Antydepresanty przyjmowane podczas ciąży wpływają na metabolizm dziecka

pregnant lady, imagerymajestic / www.freedigitalphotos.net

Serwis EurekAlert poinformował o badaniach przeprowadzonych przez naukowców z McMaster University w Hamilton w Kanadzie, które wskazują, że dzieci kobiet przyjmujących podczas ciąży leki na depresję mogą być w dorosłym życiu bardziej narażone na zaburzenia metaboliczne, w tym otyłość, stłuszczenie wątroby i cukrzycę typu 2.

Badania zostały przeprowadzone na szczurach.
Obecnie 10-15% kobiet będąc w ciąży, zażywa leki przeciwdepresyjne. Nie poznano dobrze wpływu tych leków na zdrowie przyszłego potomstwa. Badania dotyczące wpływu antydepresantów przeważnie dotyczą ryzyka schorzeń psychicznych i toksycznego działania na płód. Mało uwagi poświęcano negatywnemu wpływowi na metabolizm dziecka.

Wyniki badań na szczurach pokazują, że przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych przez samice przed i podczas ciąży mogło wpłynąć na metabolizm ich potomstwa. Potomstwo matek przyjmujących lek znacznie częściej miało objawy łagodnego lub umiarkowanego niealkoholowego stłuszczenia wątroby, które często towarzyszy otyłości oraz koreluje z różnymi zaburzeniami metabolicznymi.

Współautorka pracy, Alison Holloway podkreśla, że te wyniki nie oznaczają, że kobiety nie mogą zażywać leków przeciw depresji w okresie ciąży, a jedynie wskazują, że może to się wiązać z ryzykiem zaburzeń, których wcześniej nie zidentyfikowano.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania