Zdrowie psychiczne ojca powiązane z zachowaniem dziecka.

brzuch ciąża, Stuart Miles / www.freedigitalphotos.net

Badanie opublikowane w czasopiśmie Pediatrics pokazuje, że niepokój psychiczny ojca może być związany z rozwojem emocjonalnym i behawioralnym jego dziecka. Badania przeprowadzono na ponad 31.000 norweskich rodzin.

Kilka poprzednich prac badawczych wykazało, że zdrowie psychiczne matki, podczas i po ciąży może wywrzeć wpływ na zdrowie dziecka. Jedno z badań dowiodło, że wczesne doświadczenia dzieci z matką cierpiącą na ciężką chorobę psychiczną mogły wpływać długoterminowo na ich zdrowie i rozwój.

Anne Lise Kvalevaag, czołowy badacz i doktorant psychologii na Uniwersytecie w Bergen w Norwegii, powiedziała:

„Wyniki tych badań wskazują na fakt, że zdrowie psychiczne ojca stanowi czynnik ryzyka dla rozwoju dziecka, gdzie tradycyjnym poglądem jest, że to ryzyko w większości reprezentowane jest przez matkę. Zdrowie psychiczne ojca powinno, zatem być skierowane zarówno w badaniach i praktyce klinicznej.”

Zespół ekspertów, kiedy mamusie były w 4- 5 miesiącu ciąży zapytał ojców o ich zdrowie psychiczne, na przykład, czy czują przygnębienie lub odczuwają lęk. Kvalevaag wytłumaczyła, że zamiast szukać poszczególnych rozpoznań u dzieci, naukowcy zebrali informacje na temat tego, czy doświadczyły częstych zmian nastroju, wdawały się w bójki lub bały się.

Wysoki poziom niepokoju psychicznego zgłaszało 3% ojców. Zespół odkrył związek między zdrowiem psychicznym ojca i rozwojem dziecka.

Dziećmi, które miały największe problemy emocjonalne w wieku 3 lat były te, których ojcowie byli najbardziej przygnębieni. Naukowcy zwrócili uwagę, że badanie to nie wykazało bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego.

Autorzy wyjaśnili, że istnieją różne możliwe przyczyny, które mogą odpowiadać za ten związek. Na przykład, Kvalevaag wyjaśniła, że ojcowie mogą przenosić ryzyko genetyczne na dziecko. Inny naukowiec zasugerował, że zdrowie psychiczne dotyczące „stania się w krótkim czasie mamą” również może wpłynąć na depresję ojca, dlatego może wpłynąć na płód.

Eksperci zauważyli, że badania były przeprowadzone z pewnymi ograniczeniami, np. dane medyczne pobrano z raportów wykonanych przez samych rodziców, a ta metoda oceny nie zawsze jest skuteczna.

Wcześniejsze badania wykazały, że dzieci są postrzegane, jako bardziej kłopotliwe przez matki cierpiące na depresję, w przeciwieństwie do bardziej bezstronnych obserwatorów, wyjaśnił Michael Rice, zastępca dyrektora klinicznego Behavioral Health Education Center w Nebrasce na University of Nebraska Medical Center w Omaha.

Rice stwierdził:
"Te badania dają pełniejszy obraz. Gdy mówimy o profilaktycznym zdrowiu psychicznym i chronimy dzieci przed tym, naprawdę musimy podjąć środki w fazie prenatalnej, zarówno matka jak i ojciec”

Źródło: http://www.medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania