Jak wpływać na efektywność procesów uczenia się i zapamiętywania.

mouse-sennik-mysz-sen-snic-o-myszach-myszy-myszka-biala.jpg

Czasopismo NeuroMolecular Medicine poinformowało, że naukowcy są w stanie wpływać na efektywność procesów uczenia się i zapamiętywania, dzięki kontroli produkcji białka w hipokampie.

Badanie przeprowadzono na myszach. Zwierzętom w okolice hipokampa wstrzyknięto wirus, który powodował wzrost produkcji tymozyny (białka mającego wpływ na aktywność neuroprzekaźników) w tym obszarze. Skutkiem zastrzyku było zahamowanie procesów uczenia się i zapamiętywania u myszy.

Naprodukcja tymozyny spowodowała, że myszy po włożeniu do basenu z mętną wodą nie potrafiły zapamiętać położenia specjalnej platformy. Natomiast myszy, które nie poddano modyfikacjom (grupa kontrolna) nie miały trudności i nawet po usunięciu platformy z basenu w ciągu kolejnych dni dłużej pływały w tym miejscu, co oznaczało, że pamiętały o istnieniu podestu i próbowały go odnaleźć.

Badania mózgu pokazały również, że u gryzoni z nadprodukcją tymozyny wystąpiło obniżenie aktywności neuronów związane z upośledzonym procesem neuroprzekaźnictwa.

Dr Boaz Barak twierdzi, że to badanie pokazuje, że manipulowanie różnymi procesami i sieciami neuronowymi w mózgu jest możliwe oraz wraz z kolegami zakładają, że myszy o niskiej produkcji tymozyny będą znacznie lepiej wypadać podczas testów behawioralnych, co chcą sprawdzić w przyszłości.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania