Jak zapobiec zanikom pamięci spowodowanym niedoborem snu?

human brain, digitalart / www.freedigitalpfotos.net

Zaniki pamięci, które powstają na skutek niewystarczającej ilości snu utrudniają codzienne funkcjonowanie, dlatego badacze z Uniwersytetu w Pensylwanii przyjrzeli się lepiej temu zagadnieniu, przeprowadzili eksperymenty i na łamach czasopisma Journal of Neuroscience przedstawili sposób, który pozwala uniknąć ubytków pamięci.

Naukowcy odkryli, że pobudzenie odpowiednich komórek znajdujących się hipokampie pozwala uniknąć negatywnych skutków niedoboru snu oraz pomaga utrzymać nasz umysł w dobrej kondycji, mimo niewyspania.

Już badania w 2009 roku pokazały, że nieprawidłowe utrwalenie wspomnień jest skutkiem niedoboru snu i ma związek ze ścieżką sygnałową cząsteczek cyklicznego adenozyno-3'5'-monofosforanu (cAMP). Teraz, rozwój farmakogenetyki pozwolił stwierdzić, jaki konkretny obszar w mózgu bierze udział w powstawaniu tego zjawiska i okazało się, że kluczową rolę pełni hipokamp.

Badanie przeprowadzono na myszach. Naukowcy najpierw stworzyli niegroźny wirus, który przenosił gen kodujący receptor związku aktywującego cząsteczki cAMP, a następnie wstrzyknęli w hipokamp obiektom badania.

Okazało się, że myszy, które mogły normalnie wypocząć po „pamięciowym treningu” oraz myszy pozbawione po nim snu, ale dostające zastrzyki z oktopaminą (związek aktywujący cząsteczki cAMP) osiągały lepsze wyniki w testach pamięci w porównaniu do myszy, które doznały deprywacji snu, ale nie otrzymały zastrzyku.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania