Choroba Alzheimera związana z utratą chromosomu Y

Dziadek u lekarza

Z badań prof. Jana Dumanskiego z Wydziału Immunologii, Genetyki i Patologii Uniwersytetu w Uppsala wynika, że na chorobę Alzheimera bardziej podatni są mężczyźni, którzy mają więcej komórek krwi pozbawionych chromosomu Y.

Nowe badania zostały zaprezentowane podczas konferencji Europejskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka (ESHG) w Barcelonie. Zespół ma nadzieję, że w przyszłości wyniki te mogą pomóc w opracowaniu systemu wczesnego ostrzegania dla choroby Alzheimera.

Choroba Alzheimera dotyka ponad 5 milionów Amerykanów, czyli 1 na 9 osób w wieku powyżej 65 lat. Szacuje się, że do roku 2050 liczba osób dotkniętych chorobą wzrośnie do 14 milionów.

Pomimo ogromnej liczby przypadków występowania choroby Alzheimera, mechanizmy molekularne i dokładne czynniki ryzyka choroby są wciąż słabo poznane. Podstawowym czynnikiem ryzyka dla choroby Alzheimera jest zaawansowany wiek.

Prof. Dumanski wraz z Forsbergiem oraz badaczami z Wielkiej Brytanii, Francji, USA i Kanady przebadał próbki krwi 3,2 tys. mężczyzn w wieku od 37. do 96. roku życia. U 17% z nich w komórkach krwi stwierdzono co najmniej dziesięcioprocentowy ubytek chromosomu Y.

Badacze stwierdzili, że mężczyźni w stosunkowo młodszym wieku, którzy wykazywali ubytek chromosomu Y w komórkach krwi, częściej później cierpieli na chorobę Alzheimera. Brak tego chromosomu stwierdzono również u starszych mężczyzn już chorujących na to schorzenie.

W ostatnich latach zauważono, że w niektórych ludzi, chromosom Y powoli degeneruje się z wiekiem. Określa się to jako utratę LOY (Y).

Badania przyglądające się skutkom związanego z wiekiem zaniku chromosomu Y wstępnie połączyły go z występowaniem niektórych nowotworów. Niektórzy badacze uważają, że w przyszłości, pomiar LOY może działać jako system wczesnego ostrzegania dla osób, które są szczególnie podatne na niektóre nowotwory.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania