Chrapanie – jak radzić sobie z tym problemem?

Śpiący mężczyzna - zdjęcie partnera

Chrapanie to problem, z którym zmagają się miliony ludzi na całym świecie. Jego przyczyny mogą być różne od anatomicznych, przez hormonalne, aż po groźne schorzenia, takie jak obturacyjny bezdech nocny. Chrapanie jest szczególnie uciążliwe nie dla samego chrapiącego, ale jego najbliższych. Czy można mu zapobiec?

Czym dokładnie jest chrapanie?

Chrapanie to głośne i uciążliwe dla otoczenia dźwięki wydawane podczas snu. Mięśnie górnych dróg oddechowych ulegają wówczas rozluźnieniu, jednocześnie zmniejsza się napięcie gardła i języka, a następnie dochodzi do opadania języczka i podniebienia miękkiego. W konsekwencji tych procesów ma miejsce zwężenie górnych dróg oddechowych, co utrudnia nabranie powietrza, powoduje drgania podniebienia miękkiego i sprawia, że osoba śpiąca zaczyna chrapać.

Kto chrapie najczęściej?

Wśród chrapiących największą grupę stanowią mężczyźni. U kobiet problem ten występuje zwykle dopiero po menopauzie, co wiąże się z obniżonym poziomem progesteronu i zmniejszeniem napięcia gardła. Ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie chrapanie przejściowo występuje czasem u kobiet w ciąży. Wśród dzieci problem ten praktycznie nie występuje. Jeśli jednak usłyszymy, że nasze dziecko chrapie powinniśmy skonsultować się z lekarzem, gdyż może być to oznaką infekcji górnych dróg oddechowych lub przerostu migdałka.

Jakie są główne przyczyny chrapania?

Najczęściej chrapanie spowodowane jest zmianami anatomicznymi, takimi jak na przykład krzywa przegroda nosowa, przerośnięcie tylnej ściany gardła, nasady języka lub migdałków, czy też cofnięta żuchwa. Na chrapanie wpływ mają również używki, przede wszystkim palenie papierosów i picie alkoholu (w zbyt dużej ilości lub przed snem). Bardzo często chrapią również osoby z nadwagą. Zwykle chrapanie nie jest niebezpieczne, chyba, że jego przyczyną jest bezdech senny, który może przyczynić się do poważnego niedotleniania organizmu.

Na chrapanie spray – czy pomoże?

Ludzie od dawna szukają sprawdzonych sposobów na chrapanie. Do popularnych domowych sposobów należy spanie na wyprofilowanej poduszce, czy też układanie się na boku. Niestety metody te są zawodne, w trakcie snu osoba chrapiąca może się łatwo przemieścić lub bezwiednie położyć na wznak. Znacznie większą skuteczność w walce z tym problem wykazuje spray na chrapanie. W aptekach można znaleźć szeroki wybór tego typu preparatów. Zawarte w nich składniki nawilżają błonę śluzową gardła, zwiększają napięcie mięśni i tym samym ułatwiają prawidłowy przepływ powietrza w trakcie snu.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania