Codzienna kawa, nawet bezkofeinowa, może chronić przed rakiem jelita grubego

kawa kawusia / www.pexels.com

Prawdopodobnie nie potrzebujesz dodatkowej zachęty na przygotowanie swojej porannej kawy, ale nowe badanie dostarcza kolejnego powodu. Naukowcy z USA i Izraela stwierdzili, że codzienne picie kawy - nawet kawy bezkofeinowej - może obniżyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Starszy autor badania dr Stephen Gruber z University of Southern California (USC) Norris Comprehensive Cancer Center i współpracownicy opublikowali wyniki swoich badań w czasopiśmie Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention.

W Stanach Zjednoczonych rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem wśród mężczyzn i kobiet, z wyłączeniem raka skóry. W tym roku szacuje się, że zostanie zdiagnozowanych ponad 95.000 nowych przypadków raka jelita grubego i 39.000 nowych przypadków raka odbytnicy.

American Cancer Society stwierdza, że życiowe ryzyko rozwoju raka jelita grubego dotyczy 1 na 21 mężczyzn i 1 na 23 kobiet.

Jednak według ostatnich badań, jeden z ulubionych napojów w Ameryce, jak i wielu innych krajach - kawa - może mieć działanie ochronne przeciwko chorobie.

W ramach swoich badań, dr Gruber i jego współpracownicy przeanalizowali dane pochodzące od 5 145 osób, u których został zdiagnozowany rak jelita grubego, oraz dane od 4 097 ludzi, którzy nie chorowali na ten nowotwór.

Wszyscy uczestnicy byli częścią badania Molecular Epidemiology of Colorectal Cancer (MECC), badania populacyjnego, kliniczno-kontrolnego przeprowadzonego w północnym Izraelu.

MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania