Dlaczego osoby pijące kawę mogą żyć dłużej?

kawa kawusia / www.pexels.com

Osoby pijące kawę mogą żyć dłużej. Jest to wniosek płynący z wielu przeprowadzonych w ostatnich latach badań. Teraz naukowcy wierzą, że odkryli jeden z mechanizmów leżących u podstaw tej zależności.

W nowym badaniu badacze wykazali odkrycie procesu zapalnego, który może napędzać rozwój choroby układu sercowo-naczyniowego w późniejszym życiu. Zauważyli również, że spożycie kofeiny może przeciwdziałać temu procesowi zapalnemu.

Główny autor badania dr David Furman z Instytutu Immunologii, Transplantologii i Zakażeń na Uniwersytecie Stanford w Kalifornii, wraz ze współpracownikami opublikował swoje odkrycia na łamach czasopisma Nature Medicine.

Kawa, herbata, napoje gazowane, napoje energetyczne, i czekolada są powszechnie spożywanymi pokarmami i napojami, które zawierają kofeinę - związek najlepiej znany ze swoich zdolności stymulowania mózgu.

Jednak kofeina dostarcza nam znacznie więcej niż impuls energii z rana. Liczne badania sugerują, że regularne spożywanie kawy może zwiększyć długość życia. Na przykład jedno z badań opublikowanych w 2015 roku, wykazało, że osoby pijące kawę, które spożywały od 1 do 5 filiżanek dziennie posiadały niższe ryzyko całkowitej śmiertelności niż ludzie, którzy nie pili kawy.

Teraz, Furman wraz ze współpracownikami twierdzą, że znaleźli jeden ze sposobów w jaki spożycie kofeiny wpływa na długość życia i mogą to być właściwości przeciwzapalne.

W badaniu naukowcy po raz pierwszy zidentyfikowali procesy zapalne, które mogą przyczynić się do złego stanu zdrowia serca w starszym wieku.

Zespół przeanalizował dane z kohorty Stanford-Ellisona, w tym jednej grupy zdrowych dorosłych w wieku od 20 do 30 lat oraz jednej grupy zdrowych dorosłych w wieku 60 lat i starszych.

Po ocenie próbek krwi każdego uczestnika, naukowcy zidentyfikowali dwa klastry genów, które były silniej zaktywowane w starszej grupie uczestników. Okazało się, że te skupiska genów były związane z wytwarzaniem IL-1 beta - typu białka zapalnego.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania