Coraz młodsi atakowani przez szpiczaka mnogiego.

krew_szpital_jup_550.jpeg

Jeden z licznych nowotworów krwi, szpiczak mnogi u ostatnich latach coraz częściej jest wyrywany u osób które nie skończyły jeszcze 45 roku życia – tak informowali lekarze na XIII Międzynarodowych Warsztatach nt. Szpiczaka Mnogiego w Paryżu.

Jedną z przyczyn tego zjawiska według lekarzy może być zanieczyszczenie środowiska i praktycznie stały kontakt z chemikaliami. Na cale szczęście lekarze dysponują takimi lekami które są w dobry sposób tolerowane przez chorych a ich systematyczne przyjmowane pozwala na utrzymanie raka pod kontrolą przez wiele lat. mimo iż szpiczak mnogi jest nadal rzadkim rodzajem nowotworu lecz liczba jego przypadków rośnie. Na dzień dzisiejszy na szpiczaka mnogiego choruje ponad 1 mln na świecie . Jak zaznaczał prof. Brain Durie, ten typ raka jest uważany za chorobę ludzi starszych, gdyż właśnie takie osoby stanowią większość diagnozowanych przypadków. Większość przypadków jest diagnozowana u chorych w 6 lub 7 dekadzie swojego życia, lecz w ostatnich latach jest obserwowany wzrost zachorowań wśród osób przed 45 rokiem życia. Z badań przeprowadzonych m.in. wśród ratowników którzy pracowali po ataku na WTC, sugerować mogą iż odpowiadać za taki stan rzeczy może zanieczyszczenie środowiska i kontakt z toksycznymi substancjami. Jak mówią naukowcy z Uniwersytetu w Turynie decyzja o sposobie leczenia chorych ze szpiczakiem jest zależna od jego wieku i stanu zdrowia. Osoby przed 65 rokiem życia i cieszące się ogólnym dobrym zdrowiem należy leczyć przy pomocy chemioterapii po której chory przechodzi przeszczep komórek szpiku. Dzięki takiemu leczeniu u wielu chorych choroba przechodzi w remisje na kilka lat.

Jak pokazują najnowsze badani o nazwie skrótowej CALBG które zostały zaprezentowane w Paryżu, efekty takiej metody są możliwe do poprawienia nawet dwukrotnie jeżeli chorym po przeszczepie będzie podawany dodatkowo lek lenalidomid gdyż jak się okazuje pacjenci stosujący lek żyli średnio o prawie 43,6 miesiąca bez żadnych nawrotów choroby w porównaniu do osób które niestosowały leku i nie miały nawrotów przez tylko 21,5 miesiąca. W grupie która zażywał lek dodatkowo występowało o połowę mniej zgonów.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania