Czy dzieci są zdolne do okazywania współczucia jeszcze przed pierwszymi urodzinami?

babcia z wnuczką, David Castillo Dominici / www.freedigitalphotos.net

Na łamach magazynu PLOS ONE opublikowano opis japońskiego badania, z którego wynika, że dzieci są zdolne do okazywania współczucia jeszcze przed pierwszymi urodzinami.

Dzieci, które mają 10 miesięcy nie potrafią wyrażać werbalnie troski o losy innych. Badacze z Kyoto University (Japonia), Shoi Itakura wraz z kolegami postanowili za pomocą prostych animacji zbadać dziecięcy mózg. Badano zachowania 40 niemowląt, którym pokazano animację z niebieską piłką i żółtą kostką.

20 małych uczestników obserwowało jak piłka goni kostkę, uderza w nią, aż w końcu rozpłaszcza ją na ścianie. Pozostałe dzieci oglądały te same animacje (wraz z rozpłaszczaniem), jednak kształty nie wchodziły ze sobą w interakcje. W kilku przypadkach zamieniono rolę ofiary i prześladowcy (kostka „prześladowała” piłeczkę).

Następnie, gdy dzieci skończyły oglądać animacje, naukowcy pokazali im realne przedmioty i obserwowali, po które z nich sięgną, po żółtą kostkę czy niebieską piłeczkę.

Wyniki pokazały, że gdy dzieci oglądały scenę prześladowania w przeważającej liczbie sięgały po ofiarę w 16 z 20 eksperymentów, w porównaniu do drugiej grupy, której wybory były raczej losowe.

Naukowcy chcieli sprawdzić, czy wybór dzieci wynikał z tego, że chciały trzymać się z daleka od agresora, czy z tego, że współczuły ofierze, więc pokazali dzieciom ponownie te same animacje, z jednym wyjątkiem, na każdej z nich pokazała się trzecia postać, która była neutralna- czerwony walec.

Następnie ponownie umożliwiono dzieciom wybór między obiektami, pierwsza grupa miała wybrać miedzy ofiarą, a obiektem neutralnym, a druga grupa wybierała między prześladowcą i czerwonym walcem.

W pierwszej grupie 10 z 12 dzieci wybrało obiekt prześladowany, co pokazało, że mimo iż prześladowca jest nieobecny, dziecko wciąż wybierało ofiarę. W drugiej grupie 10 na 12 osób wybrało obiekt neutralny.

tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania