Dzielenie łóżka z dzieckiem - ryzko i korzyści

smoczek,  Aleksandr Kutsayev / www.freedigitalphotos.net

Pytanie do wszystkich rodziców: Czy podzielisz swoje łózko z niemowlęciem?

To pytanie może wywołać zróżnicowaną gamę odpowiedzi, bo jest to z pewnością kontrowersyjny temat. Niektóre badania mówią, że dzielenie łóżka z dzieckiem przynosi wiele korzyści, podczas gdy inne wiążą tę praktykę z poważnymi zagrożeniami dla zdrowia dziecka. Więc, jak powinni postępować świeżo upieczeni rodzice?

Zarówno American Academy of Pediatrics (AAP), jak i US Consumer Product Safety Commission silnie odradzają dzielenie łóżka z niemowlęciem- co definiują, jako spanie na tej samej powierzchni co niemowlę, takiej jak krzesło, kanapa czy łóżko.

Jednak według badania przeprowadzonego w 2013 roku przez National Institutes of Health (NIH) odsetek niemowląt, które dzielą łóżko ze swoim rodzicem, innym opiekunem lub dzieckiem w latach 1993 i 2010 ponad dwukrotnie wzrósł, z 6.5% do 13.5%.

Niektórzy mogą być zaskoczeni takim wzrostem, biorąc pod uwagę, że ryzyko dla zdrowia jakie niesie ze sobą takie zachowanie jest bardzo dobrze udokumentowane.

W tym roku Medical News Today informowało o badaniach z APP, które mówiły, że dzielenie łóżka z niemowlęciem jest główną przyczyną nagłej śmierci niemowląt (ang. sudden infant death syndrome, SIDS)- wiodącą przyczyną zgonów wśród niemowląt w wieku 1-12 miesięcy.

"Dzielenie łóżka może zwiększyć ryzyko przegrzania, wtórnego wdychania powietrza lub obturacji dróg oddechowych, nakrycia głowy czy ekspozycji na dym tytoniowy. Wszystkie są czynnikami ryzyka SIDS" - powiedział dr Michael Goodstein w wywiadzie z MNT oraz dodał: "Co więcej, dzielenie łóżka, które jest przeznaczone dla osoby dorosłej, a nie zaprojektowane dla niemowlęcia, naraża je na dodatkowe ryzyko przypadkowych obrażeń i śmierć w wyniku uduszenia, zamartwicy, uwięzienia, upadku i zadławienia.

Niemowlęta- zwłaszcza w pierwszych 3 miesiącach życia oraz te urodzone przedwcześnie i/lub posiadające niską masę urodzeniową- są najbardziej zagrożone, prawdopodobnie dlatego, że posiadają niedojrzałe zdolności motoryczne i wytrzymałość mięśni utrudnia im ucieczkę od potencjalnych zagrożeń."

Ostatnio, w innym badaniu przeprowadzonym przez AAP odkryto, że nawet spanie z niemowlęciem na sofie znacznie zwiększa ryzyko nagłej śmierci u niemowląt. Z 9 073 zgonów niemowląt związanych ze snem, naukowcy stwierdzili, że 12.9% wystąpiło w wyniku spania na kanapie. Większość z tych dzieci, gdy zmarły dzieliły kanapę z inną osobą.

Oprócz badań statystycznych, niektóre raporty wykazały, że ryzyko śmierci niemowlęcia w rezultacie dzielenia łóżka z inną osobą jest bardzo realne.

W 2012 roku, brytyjska gazeta The Daily Mail poinformowała o śmierci 3-tygodniowych bliźniaków w Idaho, które zmarły w wyniku przypadkowego uduszenia przez ich matkę, podczas wspólnej drzemki w jednym łóżku. Kilka miesięcy później, gazeta doniosła o innym wypadku, w którym matka przypadkowo udusiła swoje dziecko podczas toczenia się po nim we śnie.

Ostatni raport WQAD.com ujawnił, że kobieta i mężczyzna zostali oskarżeni o śmierć swojego 4-miesięcznego dziecka, która nastąpiła w wyniku toczenia się rodziców po niemowlęciu, po tym jak położyli się do snu obok niego, kiedy byli pod wpływem.

Według AAP dzielenie łóżka jest szczególnie ryzykowne, gdy rodzic jest bardzo zmęczony, palił, spożywał alkohol lub przyjmował narkotyki.

Takie doniesienia skłaniają do pytania: jeśli dzielnie łóżka może wystawiać na ryzyko życie dziecka, dlaczego co raz więcej rodziców podejmuje taką praktykę?

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania