Czy leki przeciwbólowe zwiększają ryzyko wystąpienia ataku serca i udaru?

Szeroko i powszechnie stosowane środki przeciwbólowe nie są bezpieczne i korzystne dla pacjentów którzy cierpią na dolegliwości sercowe – taki wniosek wysuwa się z wyników badań szwajcarskich lekarzy.

Jak donosi najnowszy British Medical Journal, środki te tylko zwiększają ryzyko wystąpienia udaru czy ataku serca, gdy są przyjmowane w regularny sposób w wysokich dawkach w dłuższym okresie czasu. Naukowcy z uniwersytetu w Bremie dokonali analizy wyników 31 testów klinicznych gdzie udział w nich brało 116 tysięcy osób powyżej 65 roku życia. Badania zostały przeprowadzone na lekach takich jak naproxen, ibuprofen, diclofenac, celexib, etoricoxib, rofecoxib i lumiracoxib – są to leki które przepisują lekarze w przypadkach bolesnych przewlekłych stanów tj. osteoporoza. Przyjmowane są częściej i o wiele w większych dawkach niż sa dosteone bez recepty leki na nieregularne bóle np. głowy czy mięśni. U osób które przyjmowały lumiracoxib, zostało zaobserwowane większe ryzyko ataku serca a znany powszechnie w Wielkiej Brytanii ibuprofen miał wiązek z 3-kotnym wzrostem zagrożenia wystąpienia udaru. Diclofenac niemal potrajał ryzyko wystąpienia taku serca, rofecoxib dawał wyniki o onad 2-krotnie wyższym zagrożeniu a etoricoxib i diclofenac Az 4-krtonie zwiększały ryzyko zgonu z powodu powikłań sercowo-naczyniowych. Najmniejsze szkody były przypisywane Naproxenowi.

W zestawianiu z dużą liczbą chorych, ilość ataków serca i udarów uznają za niewielką jednakże autorzy badania zalecają aby lekarze starannie dobierali leki przeciwbólowe.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania