Zastrzyc przeciwciał na zmniejszenie skutków udaru czy zawału?

heart.jpg

Odpowiednie przeciwciała podane pacjentowi w formie zastrzyku mogą prowadzić do ograniczenia zakresu uszkodzeń związanych z zawałem czy udarem – może to również poprawić wyniki przeprowadzanych przeszczepów - czytamy w „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Odkrycie jest dziełem współpracy prof. Wilhelma Schwaeble z University of Leicester i badaczy z King’s Collage w Londynie oraz medycznego uniwersytetu w Fukushimie i State University w Nowym Jorku. We krwi występuje enzym noszący nazwę MASP-2. Wiąże on mannam który jest skojarzoną z lektyną proteazą serynową-2. Dodatkowo jest to główny składnik ścieżki pektynowej aktywacji dopełniacza w skrócie ma on duże znaczenie dla rodzaju reakcji odpornościowej. Mechanizm odpowiadający za potencjalnie destrukcyjna reakcje zapalną – taka jaka jest gdy do tanki lub narządu wcześniej niedokrwionego napływa nagle krew. Nadmierna reakcja zapalna jest po części odpowiedzialna za śmiertelność w przypadkach zawałów serca czy udarów niedokrwiennych mózgu.

Naukowcy zdołali znaleźć sposób nieuczynnienia tej reakcji za pomocą nieuczynnienia odpowiedzialnego za nią enzymu. Z pomocą naukowcom przychodzą odpowiednie przeciwciała MASP-2. Jak pokazały przeprowadzone badania na zwierzętach, jeden zastrzyk z przeciwciał w dużym stopniu podział do zmniejszenia uszkodzenia tkanek. Nie długo rozpoczną się testy kliniczne nowej „szczepionki”.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania