Czy woda morska niszczy soczewki jednodniowe?

Eyes - Paul Robinson - freerangestock.com

Jesteś miłośnikiem sportów wodnych, jednak noszenie okularów uniemożliwia Ci cieszenie się aktywnością? W takich sytuacjach wiele osób decyduje się na noszenie soczewek kontaktowych, które nawet w wodzie zapewniają wysoką jakość widzenia. Taki wybór natychmiast nasuwa pytanie - czy woda morska może doprowadzić do zniszczenia soczewek?

Wpływ wody morskiej na soczewki

Woda morska nie jest krystalicznie czysta i pozbawiona zanieczyszczeń. Dlatego też osoby noszące soczewki i pływające w kąpieliskach są narażone na częste infekcje. Szczególnie, jeśli w grę wchodzą szkła kontaktowe wielokrotnego użytku. Gromadzących się na powierzchni soczewki zanieczyszczeń nie da się w 100% usunąć. Zawsze istnieje ryzyko, że niewystarczająco oczyszczona i zdezynfekowana soczewka może spowodować mniej lub bardziej poważne infekcje oka.

Z uwagi na sporą zawartość soli, woda morska może działać wysuszająco, również na rogówkę. W przypadku soczewek dochodzi także do wysuszenia jej zewnętrznej warstwy, co będzie powodować natychmiastowy dyskomfort spowodowany uczuciem obecności ciała obcego. I chociaż można go wyeliminować poprzez zanurzenie soczewki w płynie nawilżającym, pozostaje kwestia omawiana powyżej - ryzyko infekcji.

Soczewki jednodniowe - idealne w zetknięciu z wodą morską

Zwiększone ryzyko infekcji oraz utrata nawilżenia to problemy, z którymi borykają się najczęściej osoby noszące szkła wielokrotnego użytku. I chociaż można zastosować superszczelne okulary, zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że woda przedostanie się do oczu.

Czy pływacy i nurkowie zmuszeni się do rezygnacji z kąpieli w wodzie morskiej? Nie, jeśli zdecydują się na soczewki jednodniowe. Co prawda i one są narażone na osadzanie się mikroorganizmów i utratę nawilżenia, jednak cały czas mają przewagę nad szkłami wielokrotnego użytku. Soczewki jednodniowe są jednorazowe. Nawet jeśli faktycznie osadzają się na nich zanieczyszczenia i tracą swoje nawilżenie, po kąpieli wystarczy je zdjąć i … założyć kolejne. W przypadku szkieł wielokrotnego użytku również jest to możliwe, jednak pozostaje tutaj jeszcze kwestia kosztów. Cena jednej pary soczewek tygodniowych czy miesięcznych jest wyższa niż cena zakupu jednej pary soczewek jednodniowych. Więc to się po prostu nie opłaca.

Woda morska może doprowadzić do zniszczenia soczewek jednodniowych. Jednak ich jednorazowość jest cechą sprawiającą, że nie ma to w zasadzie większego znaczenia.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania