Czytasz książki? Czeka cię dłuższe życie

czytanie książek, pexels.com

Badania opublikowane na łamach czasopisma Social Science&Medicine przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Yale. Badaniem objęto 3635 osób w wieku powyżej 50 lat. Analizie poddano ich dane zebrane podczas większego studium dotyczącego zdrowia. Uczestników podzielono na 3 grupy:
- nieczytająca książek
- czytająca do 3.5 h tygodniowo
- czytająca ponad 3.5 h tygodniowo

Autorzy publikacji zauważyli, że książki częściej czytały kobiety, osoby w wykształceniem na poziomie college'u oraz posiadające wyższy dochód.

Wyniki analizy pokazały, że w porównaniu do osób nieczytających, ludzie czytający do 3.5 h tygodniowo oraz ci czytający więcej mieli niższe prawdopodobieństwo zgonu w 12-letnim okresie obserwacyjnym, odpowiednio o 17% i 23%.

Autorzy zauważyli, również występowanie związku między długością życia a czytaniem gazet i magazynów, ale był on nieco słabszy niż w przypadku czytania ksiązek.

Prof. Becca R. Levy twierdzi, że te korzyści, wynikające z czytania utrzymywały się nawet po uwzględnieniu wielu innych czynników takich jak stan posiadania, wykształcenie czy możliwości poznawcze.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania