Depresja u starszych ludzi związana jest z ryzykiem demencji i łagodnych zaburzeń poznawczych

depression,  Arvind Balaraman/ www.freedigitalphotos.net

Badacze z Uniwersytetu w Amsterdamie poinformowali w Archives of Neurology o istnieniu większego ryzyka wystąpienia łagodnych zaburzeń poznawczych i demencji u seniorów z depresją.

Autorzy zebrali i zbadali dane dotyczące grupy odbiorców Medicare(program pomocy medycznej) w USA, które miały 65 lat lub więcej.

Zdaniem naukowców, prace badawcze pokazały, że od 3% do 63% pacjentów z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi mają objawy depresyjne.

Inne badania wykazały, że u osób z depresją istnieje większe ryzyko wystąpienia demencji w wieku późniejszym.

Rozważania opublikowane w Archives of Neurology w maju 2011 roku dowodziły, że łagodne zaburzenia funkcji poznawczych i demencji są znacznie bardziej powszechne wśród kobiet w sędziwym wieku.

Eksperci nie są pewni, jakie mechanizmy istnieją między depresją i spadkiem umiejętności poznawczych. Wierzą, że jest w to zaangażowane kilka mechanizmów.

Dr Richard zajmujący się badaniami napisał:
„Odkryliśmy, że depresja wiąże się z wyższym ryzykiem rozpowszechnienia MCI(ang. Mild Cognitive Impairment -łagodnych zaburzeń poznawczych) i demencji, wystąpienia demencji, i przejściu od istniejącego MCI do demencji"

Naukowcy z Mayo Clinic zaobserwowali, że apatia i depresja są silnie powiązane z ryzykiem przechodzenia łagodnych zaburzeń poznawczych do demencji, w tym choroby Alzheimera.

Żródło: www.medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania