Związek między biernym paleniem a demencją

Cigarettes - freerangestock.com

Międzynarodowe badania prowadzone przez naukowców z Chin, Wielkiej Brytanii i USA pokazały związek między biernym paleniem i objawami demencji.

Badanie obejmujące prawie 6 tys. osób z pięciu prowincji w Chinach wykazało, że osoby narażone na bierne palenie podlegają znacznie większemu ryzyku wystąpienia ciężkich zespołów otępiennych.

Bierne palenie, często nazywane dymem z „drugiej ręki” lub środowiskowym dymem tytoniowym(ETS), jest znane z przyczyniania się do poważnych chorób sercowo-naczyniowych i układu oddechowego, w tym choroby niedokrwiennej serca i raka płuc. Jednak do tej pory z powodu braku badań nie było wiadomo, czy ETS zwiększa ryzyko demencji. Wcześniejsze odkrycia wykazały związek między ETS i upośledzeniem funkcji poznawczych.

Badanie opublikowane w Occupational and Environmental Medicine wynika z współpracy miedzy naukowcami z King College w Londynie i Uniwersytetu Medycznego Anhui w Chinach wraz z kolegami z Wielkiej Brytanii i USA.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), prawie 80 procent z ponad miliarda palaczy na świecie żyje w krajach o niskich i średnich dochodach, gdzie ciężar chorób odtytoniowych i śmierci jest najcięższy. Zaledwie 11 procent ludności na świecie jest chronione systemowymi przepisami antynikotynowymi.

Chiny są największym konsumentem tytoniowym na świecie, z 350 milionami palaczy. Od 2006 roku, chiński rząd aktywnie promuje wprowadzenie obszarów wolnych od dymu w szpitalach, szkołach, w transporcie publicznym oraz w innych miejscach publicznych, ale ich realizacja nie była rozległa.

Ostatnie dane wskazują, że częstość występowania biernego palenia jest wciąż wysoka, a ponad 50 procent osób jest narażonych na dym tytoniowy w ciągu dnia. W Chinach również występuje największa liczba cierpiących na demencje na świecie.

Dr Ruoling Chen, starszy wykładowca w dziedzinie zdrowia publicznego z London College King, wraz z kolegami przeprowadził wywiad z około 6 tys. osób w wieku powyżej 60 lat w wiejskich i miejskich społecznościach Anhui, Guangdong, Heilongjiang, Szanghaju i Shanxi, aby scharakteryzować ich poziom narażenia na działanie ETS, palenia papierosów i ocenić poziom zespołów otępiennych.

Okazało się, że 10 procent uczestników miało poważne syndromy demencji. To było istotnym powiązaniem poziomu narażenia i czasu trwania biernego palenia.

Dr Ruoling Chen, profesor wizytujący w Uniwersytecie Medycznym Anhui powiedział:
"Bierne palenie należy uznać za istotny czynnik ryzyka wystąpienia ciężkich zespołów otępiennych, jak pokazują to badania przeprowadzone w Chinach. Unikanie narażania się na ETS może zmniejszyć ryzyko poważnych zespołów otępiennych”
(…)
"Chiny, wraz z wieloma innymi krajami, mają obecnie znacznie starzejącą się populację, więc demencja ma znaczący wpływ nie tylko na pacjentów, ale na ich rodziny i opiekunów. Jest to ogromny ciężar dla społeczeństwa. "

Wnioski z tego i drugiego badania przeprowadzonego niedawno przez Chena i jego kolegów opublikowano w czasopiśmie Alzheimer's & Dementia, powiązano w nich bierne palenie z chorobą Alzheimera.

"W chwili obecnej wiemy, że około 90 procent ludności świata żyje w krajach posiadających miejsca publiczne, w których nie wolno palić. Inne kampanie przeciwko ekspozycji wyrobów tytoniowych pomogą zmniejszyć ryzyko występowania poważnych zespołów otępiennych i zmniejszenie epidemii demencji na świecie. "

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania