Dla ciężarnych pomocna sztuczna trzustka.

ciaza6.jpg

Naukowcy wykazali że sztuczna trzustka może pomagać ciężarnym kobietom chorującym na cukrzyce typu 1 i dzięki temu zmniejszyć ilość martwych urodzeń i zgonów samych matek.

Sztuczna trzustka jest systemem który ciagle monitoruje stężenie glukozy we krwi i jest zintegrowany z pompą insulinowa a urządzenia działają w zamkniętej pętli bez zaangażowania pacjenta. Gdy naukowcy z Wielkiej Brytanii zastosowali taki model u 10 ciężarnych kobiet chorujących na cukrzycę typu 1, okazało się że dzieci niemy insulina we właściwej dawce była dostarczana do organizmu we właściwym czasie, a to umożliwiało utrzymanie niemal prawidłowego poziomu cukru we krwi. Na wczesnych etapach jak i na późnych etapach ciąży nocą nie dochodziło do niebezpiecznych spadków stężenia glukozy we krwi. Odkrycie sztucznej trzustki jest bardzo obiecujące dla tego typu przyszłych matek. Ciąża stwarza dla nich dodatkowe zagrożenie gdyż wahania hormonów w znaczny sposób utrudniają utrzymanie stężenia glukozy we krwi w bezpiecznym zakresie zwłaszcza w nocy. Dzieci chorych matek 5-krotnie częściej rodzą się martwe a 3-krotnie częściej umierają w pierwszych miesiącach życia. 2 razy częściej zdarza się iż cierpią one na różnego rodzaju wady wrodzone. 66% kobiet z cukrzyca przed zajściem w ciąże ma właściwie cukrzyce typu 1 a hipoglikemia w ciąży jest częsta przyczyna zejścia śmiertelnego pacjentek.

Wcześniej została wykazana znaczna poprawa w zakresie kontroli poziomu glukozy i zmniejszona hipoglikemia u dzieci z cukrzycą typu 1., u których został zastosowana sztuczna trzustka również w nocy.

Źródło: medigo.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania