Kawa grecka może być kluczem do długiego życia

Kawa - freerangestock.com

Odnalezienie klucza do długiego życia może być prostsze niż myśleliśmy- możemy go odnaleźć w filiżance naszej porannej kawy.

Ściślej, filiżanka parzonej greckiej kawy- może poprawić pracę układu krążenia i zwiększyć długowieczność.

Odkrycia zostały opublikowane w Vascular Medicine i koncentrują się na obserwacji mieszkańców greckiej wyspy Ikaria, gdzie ludzie wiodą najdłuższe życie na świecie.

Naukowcy byli zaintrygowani i ciekawi, w jaki sposób mieszkańcy wyspy znaleźli sekret dłuższego życia. Tylko 0,1% Europejczyków żyje więcej niż 90 lat, natomiast na wyspie Ikaria jest to 1%.

Lekarz i profesor Gerasimos Siasos z University of Athens Medical School wraz z kolegami chcieli zbadać jak picie kawy wpływa na zdrowie populacji osób starszych.

Naukowcy skoncentrowali się na kawie, ponieważ wcześniejsze badania pokazały, że jej umiarkowane spożycie może zmniejszyć ryzyko choroby wieńcowej serca.

Dla przykładu, badania z 2009 roku poinformowały, że wysokie spożycie kawy, kawy bezkofeinowej i herbaty jest związane z mniejszym ryzykiem cukrzycy.

Naukowcy z rekrutowali do swojego badania 142 mieszkańców Ikarii (71 kobiet i 71 mężczyzn), którzy byli w wieku powyżej 65 lat i mieszkali na wyspie przez całe życie. Na podstawie danych kontrolnych (cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi) i kwestionariuszy służących do oceny stylu życia uczestników, picia kawy, zdrowia medycznego, oraz badanie funkcji ich śródbłonka pozwoliło przeprowadzić badaczom analizę uczestników.

Naukowcy przeanalizowali wszystkie rodzaje kawy spożywane przez badanych. Niespodziewanie, bo ponad 87% z mieszkańców codziennie piło parzoną grecką kawę. Śródbłonek uczestników, którzy spożywali więcej kawy greckiej funkcjonował lepiej niż osób, które piły inne rodzaje kawy.

Gerasimos Siasos stwierdził:
„Rodzaj parzonej greckiej kawy, która jest bogata w polifenole, antyoksydanty i zawiera umiarkowane ilości kofeiny zdaje się przynosić korzyści w porównaniu do innych napojów kawowych”

Obecne badanie dostarcza nowych dowodów wskazujących na związek między zdrowiem i zdrowym żywieniem. Ponieważ konsumpcja kawy jest powszechna, nawet małe skutki zdrowotne, co najmniej jednego rodzaju kawy może mieć duży wpływ na zdrowie publiczne.

Autorzy sugerują, że konieczne są dalsze badania w celu określenia dokładnego korzystnego wpływu kawy na układ krążenia.

Źródło: medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania