Osoby, które spożywają duże ilości kawy i herbaty mają najniższe ciśnienie krwi?

Kawa - freerangestock.com

Francuscy badacze podważyli zalecenia brytyjskiej agencji NHS, która zaleca ograniczenie konsumpcji napojów bogatych w kofeinę z powodu podnoszenia ciśnienia krwi.

Nowe badania Preventive and Clinical Investigations Centre w Paryżu we Francji pokazują, że osoby, które piją największą ilość napoi z kofeiną (kawa i herbata) mają najniższe ciśnienie ze wszystkich.

50% osób powyżej 65 roku życia ma wysokie ciśnienie krwi. W średnim wieku dotyczy to 1 na 4 osoby. Wysokie ciśnienie zwiększa ryzyko choroby serca, udaru mózgu i innych równie poważnych dolegliwości.

Badacze obserwowali przez okres jednego roku ciśnienie krwi u kobiet i mężczyzn znajdujących się w przedziale wiekowym 16-95 lat. Zadanie uczestników polegało na notowaniu ilości kawy i herbaty, jaką spożywają.

Rezultaty podzielono na 3 grupy:
• Całkowita abstynencja od kawy i herbaty
• 1-4 filiżanek dziennie
• Powyżej 4 filiżanek dziennie

Wyniki pokazały, że ludzie, którzy pili dużo herbaty posiadali najlepsze wyniki ciśnienia skurczowego i rozkurczowego, oraz mieli najniższy puls i rytm bicia serca. Natomiast ci, co pili kawę mieli tylko niewiele wyższe wyniki ciśnienia krwi.

Natomiast w grupie, która nie spożywała ani kawy, ani herbaty odnotowano największe odczyty ciśnienia krwi, pulsu i bicia serca.

Opinie lekarzy dotyczące powiązań napoi kofeinowych (kawy i herbaty) z ciśnieniem krwi od dawna są sprzeczne. Jedne badania zalecają umiar, twierdząc, że nieduże spożycie tych napojów rzeczywiście obniża ciśnienie krwi, a inne nie dochodzą do ostatecznych wniosków.

Dr Bruno Pannier uważa, że dobroczynne działanie tych napoi może wynikać z zawartości flawonoidów, które rozluźniają naczynia krwionośne.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania