Dowód na istnienie rakowych komórek macierzystych?

Komórki - freerangestock.com

Odnotowano wiele kontrowersji na temat przykuwającej uwagę, idei rakowych komórek macierzystych - niewielkiego podzbioru "komórek wzorcowych", które napędzają wzrost i rozwój raka u pacjenta. Teraz międzynarodowy zespół naukowców, który śledził mutacje genowe prowadzące do wystąpienia nowotworu u pacjentów z rzadką chorobą krwi, która często rozwija się w ostrą białaczkę szpikową, twierdzi, że ostatecznie okazało się, że rakowe komórki macierzyste istnieją.

Badanie przeprowadzili naukowcy z University of Oxford w Wielkiej Brytanii i Karolinska Institutet w Szwecji. Badacze przedstawiają wyniki swoich badań w czasopiśmie Cancer Cell i opisują w jaki sposób śledzili geny złośliwych komórek w szpiku kostnym u pacjentów z zespołem mielodysplastycznym (MDS), oraz jak podążali za nimi w czasie.

MDS jest rzadką chorobą, podczas której szpik kostny nie wytwarza wystarczającej ilości zdrowych komórek, a we krwi oraz szpiku kostnym obecne są nieprawidłowe komórki prekursorowe lub blastyczne (tzw. "blasty"). Stan ten przyczynia się do spadku zdrowych komórek we krwi i często rozwija się w ostrą białaczkę szpikową, czyli w najbardziej powszechny typ ostrej białaczki u osób dorosłych.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania