Koniec z chorobą Parkinsona?

prezent_dziadek.jpg

Kanał informacyjny BBC News poinformował o badaniach szwedzkich naukowców, którzy po raz pierwszy z sukcesem wykorzystali ludzkie komórki macierzyste do leczenia choroby Parkinsona.

Obecne badania zostały przeprowadzone na szczurach, natomiast badania kliniczne na ludziach są planowane na rok 2017.

Według głównego autora eksperymentu prof. Malin Parmar'a, badania stanowią wielki przełom w realizowanych od wielu lat poszukiwaniach skutecznego leczenia choroby Parkinsona.

Główną przyczyną choroby Parkinsona jest zniszczenie komórek mózgu, które produkują dopaminę. W badaniu, ludzkie zarodki komórek macierzystych przekształcono w te właśnie neurony wytwarzające wspomniany neuroprzekaźnik (dopaminę).

Eksperyment polegał na wstrzyknięciu uzyskanych w laboratorium ludzkich komórek macierzystych w miejsce zniszczonych w mózgu szczurów neuronów wytwarzających dopaminę.

Szef fundacji Parkinson’s UK, Arthur Roach uważa jednak, że to czy komórki macierzyste będą przydatne w leczeniu choroby Parkinsona będzie można dopiero rozstrzygnąć po przeprowadzeniu eksperymentów, kiedy rezultaty uzyskane u zwierząt potwierdzą się również u ludzi.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania