Terapia komórkami macierzystymi przywróciła funkcje motoryczne sparaliżowanemu mężczyźnie

Wheel Chair In Hospital by sakhorn38/www.freedigitalphotos.net

21-letni mężczyzna sparaliżowany po urazie rdzenia kręgowego odzyskał czucie i sprawność swoich rąk i dłoni, dzięki eksperymentalnemu leczeniu komórkami macierzystymi przeprowadzonemu przez naukowców z Centrum Medycznego Keck na Uniwersytecie Południowej Kalifornii.

W marcu tego roku, Kristopher (Kris) Boesen z Bakersfield w wyniku wypadku samochodowego doznał poważnego urazu kręgosłupa szyjnego - mężczyzna został sparaliżowany od szyi w dół oraz stracił możliwość samodzielnego oddychania.

Lekarze powiadomili pacjenta o braku możliwości przywrócenia kiedykolwiek sprawności jego kończyn. Obecne procedury chirurgiczne stosowane przy urazach rdzenia kręgowego skupiają się na stabilizacji kręgosłupa, w ten sposób aby zapobiec dalszym szkodom, przez co rzadko poprawiają sprawność pacjenta - czucie i funkcje motoryczne.

Kris dowiedział się wtedy o badaniach klinicznych prowadzonych przez dr Edwarda D. Wirth III, do których poszukiwano pacjentów z uszkodzeniami rdzenia kręgowego.

W nowej terapii stosuje się zastrzyki AST-OPC1 - z czynnika składającego się z komórek progenitorowych oligodendrocytów (OPC), które wywodzą się embrionalnych komórek macierzystych. Oligodendrocyty to komórki, które naturalnie występują w układzie nerwowym i pełnią kilka ważnych funkcji, m.in. produkują mielinę, która otacza aksony neuronów umożliwiając im przewodzenie impulsów.

W celu wzięcia udziału w badaniu - o nazwie "SCiStar" - pacjenci muszą być w stanie oddychać bez pomocy respiratora. Choć zwykle trwa to 3 tygodnie, aby pacjent uniezależnił się od wspomaganego oddychania, za pomocą specjalnego zespołu oddechowego, Krisowi udało się w ciągu 5 dni.

Po dalszych badaniach, został zakwalifikowany do wzięcia udziału w badaniu.

Funkcje motoryczne Krisa poprawiły się już w ciągu 2 tygodni od rozpoczęcia terapii. Procedura polegała na wstrzyknięciu 10 mln komórek AST-OPC1 bezpośrednio do szyjki rdzenia kręgowego.

W ciągu 2 tygodni od zabiegu, Kris zaczął osiągać pewną sprawność ruchową w ramionach i dłoniach. Natomiast w ciągu 3 miesięcy, odzyskał zdolność do zaangażowania się w wiele codziennych zadań, takich jak pisanie swojego imienia, karmienie się, mycie rąk, obsługa komputera, operowanie zmotoryzowanym wózkiem inwalidzkim czy przytulanie się ze swoją rodziną.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania