Dzięki dobrej profilaktyce można zmniejszyć ryzyko malarii.

komar.jpg

Malaria jest zakaźną chorobą pasożytnicza, śmiertelną dla turystów wypoczywających w tropikach. W naszym kraju każdego roku ktoś umiera z powodu właśnie tej egzotycznej choroby. Właśnie dlatego przed wyjazdem w rejon gdzie występuje choroba należy zadbać o profilaktyk e- przypominają specjaliści medycyny podróży.
Turyści udający się w rejony endemiczne malarii i niestosujący żadnej profilaktyki przeciwmalarycznej lub tez przerywają już czy stosują złą profilaktykę, są narażone rozwojem choroby i śmiercią. Jak pokazują statystki śmiertelności z powodu malarii wśród Polaków jest kilka razy wyższa a niżeli w innych krajkach Europy Zachodniej co zdaniem ekspertów jest wynikiem lekceważenie przez nasze społeczeństwo najskuteczniejszej profilaktyki w postaci leków przeciwmalarycznych. Malaria jest choroba występującą w ponad 110 krajach a wiele z nich jest celem zagranicznych wycieczek m.in. południowy Meksyk, Ameryka Środkowa, Karaiby, Ameryka Południowa, cała Afryka Subsaharykska i Madagaskar, Centralna Azja, Indie , Indochiny, Indonezja, Papupa Nowa Gwinea i Oceania. Choroba jest efektem ataku pierwotniaczego – pierwotniakiem jest zarodziec malarii, który jest przenoszony przez samice komara widliszka. Dlatego też ograniczanie liczby ugryzieniem przez komary jest jednym z podstawowych i najważniejszych elementów profilaktyki przeciwmalarycznej. W każdym momencie w ciągu 24 godzin doby należy stosować replenety takie jak preparaty zawierające związki odstraszające owady. Najczęściej stosowanym preparatem jest DEET będący nietoksyczny i niedrażniący dla skóry. Wszystkie sposoby jednak nie gwarantują całkowitej ochrony przed zarażeniem a przez fakt iż brak jak na dzień dzisiejszy skutecznej szczepionki na malarię turystom poleca się podstawowo stosowane tzw. chemio profilaktyki w postaci leków przeciwmalarycznych.

Informacji dotyczących doboru leków przeciw malarii jak również szczepień przeciwko innym chorobom zakaźnych egzotycznych może udzielić nam lekarz zajmujący się medycyną podróży w profesjonalnej placówce. Przed najgroźniejszym zarodźcem malarii, Plasmodium falciparum, dopowiadający za większość śmierci w wyniku malarii, najlepiej chroni lek na malarię będący kombinacją proguanilu i atowakwonu i jest jedynym lekiem zalecanym przez WHO zarówno w profilaktyce jak i w leczeniu choroby. do jego zalet należy m.in. mała liczba niepożądanych efektów ubocznych i bezpieczeństwo stosowania. Pierwszymi objawami malarii są gorączka, dreszcze, ogólny ból ciała, stawów, mięśni, silny ból głowy praktycznie nie do odróżnienia od ostrego przeziębienia czy grypy. Dla malarii jednak charakterystyczne jest poczucie zagrożenia i odczuwanie zimna nieporównywalnego do tego nawet przy najostrzejszym przeziębieniu.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania